Spolek proti nemravným cenám elektřiny. To je název občanského sdružení, jehož členům se nelíbí neustálé zdražování elektřiny. Zítra v jednu hodinu odpoledne se bude žádostí spolku o prošetření dominantního postavení skupiny ČEZ na trhu zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Spolek bude v Brně zastupovat Petr Cibulka z Lednice, který je majitelem tamního My hotelu. „Celý objekt vytápíme elektřinou, takže dobře vím, o čem je řeč. Cena elektřiny se hlavně v posledních třech letech výrazně zvedla. Dvakrát o devatenáct procent, do třetice o čtrnáct a půl procenta. To je brutální. A neodůvodněné, vzhledem k tomu, že jsme samovýrobci elektřiny, nezávislí na dovozu,“ myslí si Cibulka..

Ve spolku nespokojenců je činný rok a půl. Dokonce se stal členem představenstva. „V našem podnětu vycházíme z toho, že cena elektřiny je určovaná na burze a tam ČEZ stojí na straně nabídky i poptávky. To není normální. S liberalismem a svobodnou tvorbou cen to nemá nic společného. V principu ČEZ nabízí elektřinu sám sobě,“ uvedl lednický podnikatel.

Energetický gigant jeho tvrzení odmítá. „Na pražské burze jsme na straně nabídky. ČEZ Prodej je jen příjemce ceny, která je v rukou obchodníků s elektřinou,“ brání se mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. Podle ní naopak představitelé Evropské unie Českou republiku za otevřenost trhu s elektřinou chválí.

„V loňském šetření jsme byli hodnoceni pozitivně.V České republice působí na tři stovky licencovaných obchodníků s elektřinou, z toho zhruba třicet je velmi aktivních. Stále bohužel přetrvává zažitá idea, že ČEZ je monopolním dodavatelem na českém trhu, ale tak tomu není. Podíl ČEZ na trhu dodávek zákazníkům činí pětačtyřicet procent. V případě podnikatelské sféry je tento podíl dokonce pod čtyřiceti procenty,“ řekla.

Členů Spolku proti nemravným cenám elektřiny ale neustále přibývá. „Členství už podepsalo kolem čtyř tisíc lidí z celé republiky. Minimálně dvě stě z nich je z Břeclavska. Podpisy totiž sbíráme i v Lednici,“ podotkl Cibulka.

Cílem občanského sdružení je kromě omezení monopolu ČEZ také zmrazit vývoz elektřiny do zahraničí, nedovolit ČEZu obchodovat s elektřinou na energetické burze nebo například omezit reklamní aktivity energetické skupiny.


„Chystáme se i na spotřebitelskou žalobu, jejíž prostřednictvím budeme chtít neoprávněně vyúčtované částky za elektřinu zpět. Naše logika je jasná. Jestliže se cena plynu, který dovážíme, zvedla za určité období X krát, není možné, aby to u elektřiny bylo více. Chceme, aby nárůst kopíroval cenu plynu,“ konstatoval lednický aktivista.

Podle ČEZu jsou ovšem cíle sdružení úplně jiné. „Spolku jde jen o zviditelnění sebe sama a tématu, podstata a fakta nehrají žádnou roli. Vymezit se vůči ČEZ a cenám elektřiny je to nejsnazší. Jako lidé živící se PR to dobře vědí,“ zaútočila mluvčí společnosti Nováková.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se přesto bude podanou stížností zítra podrobně zabývat.
„Budeme však po sdružení žádat upřesnění některých formulací, které jsou z hlediska možného šetření v oblasti ochrany hospodářské soutěže velice nejasné a nekonkrétní,“ sdělil šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Podnět obdržel i eurokomisař pro energetiku Evropské unie Andris Piebalgsov. Spolek totiž podezřívá ČEZ z porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže a zároveň i některých ustanovení Unie.