„Budeme demonstrovat před Úřadem pro hospodářskou soutěž v Brně. Původně byla naplánovaná tato akce na únor, nakonec jsme se ji ale rozhodli přesunout až na duben. Počítám, že se nás zúčastní kolem pěti set,“ vysvětlil Cibulka, který je majitelem lednického My hotelu.

„V poslední době nás nejvíce rozlítilo, když ČEZ protizákonně zveřejnil videonahrávky, které shromažďoval na své zákazníky. To je něco, co nemůžeme jen tak přejít,“ podotkl.

Spolek už podal několik podnětů Úřadu pro hospodářskou soutěž. Naposledy upozorňoval na to, když ČEZ získal od společnosti Moravia Energo elektřinu za pět miliard korun.

„Podle nás to neproběhlo vůbec transparentně. Zhledáváme v tomto obchodu i jistou manipulaci na burze s elektřinou. Ale primárně nám jde o nehorázné ceny, které diktuje polostátní ČEZ,“ nechal se slyšet lednický aktivista.

Spolek proti nemravným cenám elektřiny chce podle jeho slov využít i historického předsednictví Česka Evropské unii. „Nařízení evropské komise nejsou v Česku uplatňována v plné míře. Chceme na to důrazně upozornit, když navíc Unii předsedáme,“ zdůraznil.

Podle ČEZu jsou ovšem cíle sdružení úplně jiné. „Spolku jde o zviditelnění sebe sama a tématu, podstata a fakta nehrají roli. Vymezit se vůči ČEZ a cenám elektřiny je to nejsnazší. Jako lidé živící se PR to vědí,“ zaútočila mluvčí společnosti Eva Nováková.

Seskupení, které protestuje proti cenové politice společností dodávající elektřinu českým domácnostem, má v současné době kolem čtyř tisícovek členů. Z Břeclavska pochází asi desetina z nich.