Pořádně rušno bylo včera na okresním soudě v Břeclavi. V místnosti sto dvacet osm padala nebývale ostrá slova. Přítomní lidé si zavzpomínali na Hitlerovu genocidu a zaposlouchali se chtě nechtě do celé řady vulgarit a rasistických urážek.

„Vy jedny ku..y černé, vás měl Hitler všechny hodit do pece. Pošlu na vás taky skiny a ti vás vypálí všechny,“ znělo po jedné hodině odpolední z úst samosoudce Pavla Beránka, jenž citoval údajný nemístný proslov na adresu Romů Vladimíra Baráka.

Dvaašedesátiletý zahradní keramik se dostal do křížku se zákonem poté, co byl jeho dům prodán v dražbě exekutorem. Nový vlastník, obchodník s nemovitostmi Jaroslav Kučera, pověřil Věru Danihelovou a její rodinu, aby mu nově nabytou nemovitost vyspravili.

Barák: Chovali se jako prasata

„Bylo to loni v září, když mi někdo začal mlátit v kuchyni na okno. Viděl jsem Cikány, neotevřel jsem. Pak začal jeden z nich křičet, že mi to okno rozkope. Držel nějaký papír od pana Kučery s tím, že jsem v domě naposledy,“ líčil Barák.

„Druhý den ke mně přišli zase, bylo jich asi osm. Dostali se až ke mně domů. Pak začali měnit zámky u vstupních vrat a branky na nádvoří. Chtěl jsem jen vysvětlení, co to dělají, žádnými rasistickými nadávkami jsem je nepočastoval,“ hájil se důchodce.

Za to, že veřejně hanobil etnickou rasu a vyhrožoval skupině obyvatel usmrcením, mu soud vyměřil trest sta hodin prospěšných prací. Proti tomu se odvolal.

Podnikatel Kučera Romy pověřil, aby rodinný dům Vladimíra Baráka vyklidili a připravili na malování. „Přišli jsme tam ve slušnosti. Chtěli jsme pouze udělat to, co nám bylo přikázáno. Měla jsem za tu práci dostat nějaké hračky pro mého syna. Pan Barák nám ale začal nadávat do rasismu,“ hájila se před soudem Věra Danihelová.

„Chovali se jako prasata. Dělali kravál, vyhazovali mi nábytek z domu, ničili všechny osobní věci, vyhazovali keramiku. Přivezli si ke mně matrace a normálně tam spali. Já jsem byl poté nucen složit hlavu za barákem v seníku,“ gestikuloval nespokojeně obžalovaný.

Romská rodina se ale údajně chovala korektně a dům pana Baráka po menších úpravách ve večerních hodinách ve vší počestnosti opustila.

Hrozil Hitlerem, potvrdil Kučera

„Řekl jsem paní Věře Danihelové, aby tam pouklízela. On ale na ni a její rodinu zavolal policii, ta musela přijet dokonce dvakrát. Předtím se pan Barák vyjadřoval, že by je měl Hitler všechny dát do plynu,“ potvrdil podnikatel Kučera. „Sousedé se na vše dívali, ale byla tam zeď, takže to, co říkal pan Barák, neslyšeli.“

Ve výpovědích Romů se objevily povážlivé trhliny. Například Věra Danielová, která na pana Baráka podala trestní oznámení, nebyla schopna před soudem zopakovat to, co původně sdělila na policii. Prý kvůli tomu, že už si nevzpomíná. Soud byl kvůli řadě nesrovnalostí odložen na čtyřiadvacátého září, kdy budou předvoláni další tři svědci.

„Já k tomu nemám vůbec slov. Jsou to všechno jen lži. Je mi z toho úplně špatně, jak si mohou takto vymýšlet,“ podivoval se Barák, který o dům nakonec nepřišel.

Dražba rodinného domku byla totiž po jeho odvolání Krajským soudem v Brně anulována. Dluh patnácti tisíc korun mu tak nakonec střechu nad hlavou nevzal.

„Úspěšně jsem se odvolal, protože ten, kdo provádět dražbu, pro to neměl oprávnění. Je ale neskutečné, že jsem málem přišel o dům, když jsem dlužil pár tisíc na sociálním a zdravotním pojištění,“ podivoval se Barák.

Kauza bude mít možná zajímavou dohru. Na lavici obžalovaných se totiž včera ocitl také podnikatel Kučera. Na něj podal Vladimír Barák trestní oznámení kvůli omezování svobody a utiskování. Ani v tomto případě soud ale nerozhodl a přelíčení odložil.