V tomto trendu se chystají pokračovat i v budoucnu. „Plánujeme kompletní zásah integrovaného záchranného systému. Chceme inscenovat nehodu, aby přijeli hasiči, záchranáři, policie. Lidé by se dozvěděli, co při události dělají. Že je to složitý proces," říká Pajpach.

Muzeum železné opony na bývalém hraničním přechodu nově rozšířilo expozice o jedno patro. „Máme tam místo určené pro fotografování. Lidé si mohou půjčit dobové uniformy, sednout si ke stolu a vyfotit si retro fotku. Pro děti jsme tam instalovali ruční sirénu. Zatočí si a vyvolají poplach," odhaluje ředitel novinky muzea.

Podpora expozic doprovodnými akcemi je podle něj nezbytná. „Cílem je, aby lidé nahlédli za hranice všedních dnů. Nabídnout jim něco víc. Obohacujeme tím program muzea. Vidět například celníky, policisty a k tomu historické zbraně a uniformy, to je kombinace, která je ojedinělá," myslí si Pajpach.

Návštěvníci podle něj nevyžadují složité audio-vizuální vjemy moderní techniky. „U nás v muzeu nejvíce zabírá, když si člověk může věci osahat, vyzkoušet si uniformu a podobně. Například je možné si posedět v socialistickém obýváku," láká muž.

Chválou nešetří na spřátelené kluby vojenské historie. „Účastní se u nás několika ukázek ročně. Máme i přeshraniční spolupráci se Slováky. Jezdíme tam na oslavy Prvního máje, oni zase k nám na Hranice. Letos přivezli auto Veřejné bezpečnosti.

Tato Tatra 613 byla podle něj doprovodním vládním autem, bez něhož by prezident Gustav Husák vůbec nemohl vyjet na cesty.