V letošním roce jde v regionu u církevních staveb o jeden z prvních větších útoků, kterým se zabývají policisté. V minulých letech bylo množství vyšší. „Případy poškozených památek, krádeže cenných nebo historických věcí či vloupání nás tentokrát příliš netrápí," potvrdila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

výběr případů
- V dubnu se zloděj vydal v Mikulově k budově židovské obřadní síně. Dřevěným polenem rozbil dvojitou skleněnou výplň okna a otvorem prostrčil ruku dovnitř. Vzal kelímek s drobnými mincemi v celkové částce kolem pěti set korun.
- Vloni policisté šetřili krádež železného věnce z památníku věnovanému bývalým obyvatelům Dolních Dunajovic. Tepaný věnec zmizel z tamního hřbitova a vážil padesát kilogramů. Zloděj je dodnes neznámý.

Kaple svatého Rocha se letošním statistikám vymyká. Kromě popsané události má hustopečský kněz v čerstvé paměti ještě další nepříjemnou událost.

Ta se však obešla bez následného příjezdu policie. „Na jaře někdo naházel kameny na skleněné vitráže kaple a poničil je. Byly to asi děti, které zaujala barevná skla," vylíčil trable kolem církevní stavby Kafka.

Kaple může být pro vandaly přitažlivá kvůli své poloze. „Nachází se na samotě, daleko od města blízko hájku. Kaple navíc není po většinu roku využitá," sdělil Kafka. A pokračoval. „Nyní už se tam nenachází nic, co by si zloději mohli jen tak odnést," doplnil duchovní.

Ten upozornil, že škodu v podobné výši jako nyní museli v Hustopečích řešit i před třemi lety, kdy zloděj ukradl měděný plech v hodnotě patnácti tisíc korun.

Případ velmi podobný hustopečskému zažili před dvěma lety v Kobylí. „Neznámý pachatel tehdy vypáčil a poškodil vstupní dvoukřídlé dřevěné dubové dveře kostela svatého Jiří a způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun. Po vypáčení dveří se dostal do chodby a další kovové dveře již nepoškodil, ani se je nepokusil překonat," přiblížila Haraštová.

Zloději se podle ní při vloupáních do církevních staveb nezřídka zaměřují na kovové věci. „Nedomyslí přitom, že ničí kulturní či historickou památku," povzdechla si Haraštová.

Že by měl případ v kapli svatého Rocha souvislost se zvýšenou kriminalitou v mikroregionu, starosta Hustopečí Luboš Kuchynka odmítl. „V našem městě se to nijak razantně nezvyšuje," poznamenal.

Kaple, která se stala terčem posledního útoku, vznikla v druhé polovině sedmnáctého století v době morové epidemie. Do vysvěcení nového kostela v roce 1994 sloužila věřícím k bohoslužbám.

VÁCLAV PETRŮ