Studium na gymnáziu, střední odborné škole nebo výběr učebního oboru? Žáci osmých a devátých ročníků základních škol přemítají spolu s rodiči nad tím, kam povedou jejich další kroky. Napovídá jim návštěva veletrhu středních škol v břeclavském Domě školství. Koná se v úterý a ve středu.

Na první pohled je vidět, že studenti nepředstavují svou školu za trest. Chtějí upoutat. Zaujmout. Pobavit. Přilákat. 
I mě samotného se snaží vhodně oslovit, abych k nim příští školní rok nastoupil. „Baví tě grafika?" zkouší to dívka u jednoho ze stánků. U dalších mě zase lákají v souvislosti se studiem na gymnáziu či případným zájmem o chemii. Jenom lituji, že už mám maturitu za sebou.

Výběr z pětačtyřiceti ústavů jihomoravských a jednoho rakouského si pochvaluje například Tereza Hasíková z Velkých Bílovic. „Předtím jsem měla jenom hrubou představu o tom, na jakou střední školu půjdu, ale tady je z čeho vybírat. Líbí se mi, že některé školy zde mají i praktickou ukázku z výuky," říká.

Sál byl poloprázdný

Nejvíce mně učarovala čelenka, se kterou jeden mladík chvilku úspěšně, chvilku neúspěšně hraje počítačovou hru bez jakéhokoliv pohybu rukou. A evidentně v tom nejsem sám. „Snímá pohyb svalů na celém obličeji. Jakýkoliv sval, který používáte, se přenese do obočí. Reaguje na mrknutí, kousnutí zuby, hýbání nosem i mrknutí očima," vysvětluje student čtvrtého ročníku elektrotechniky na Střední průmyslové škole Edvarda Beneše a Obchodní akademii Břeclav Robert Průdek.

Své umění ukazují rovněž budoucí kadeřnice, kosmetičky, tiskaři, chemici nebo cukráři. Na pódiu se v doprovodném programu koná módní přehlídka, vytváření účesů, předlékařská první pomoc či vystoupení trubačů. Úterní dopolední program však příliš zájemců o střední školy neláká. „Mrzí mě, že tady téměř nejsou břeclavské základní školy. Prezentující mají s přípravou hodně práce, koná se doprovodný program, ale je to tady prázdné. Byla jsem na hodonínském veletrhu a tam se nedalo pohnout, kolik tam bylo dětí a učitelů ze základních škol," přiznává ředitelka Soukromé střední odborné školy manažerské a zdravotnické v Břeclavi Šárka Kamenská.

Děti poznávají na jednom místě základní nabídku, kterou lze po povinné docházce využít . Podobnější informace potom zjistí třeba na dni otevřených dveří. „Pak je podle mě vhodnější, aby děti navštívily jednotlivé školy a podívaly se, jak vypadají třídy či odborné učebny," dodává žena.

MICHAL HRABAL