Největší prioritou církve je v Mikulově oprava dvou kostelů – svatého Václava a svatého Jana. Na další projekty se tím pádem nedostává peněz. Třeba křížová cesta na Svatém kopečku nevypadá příliš vábně. „Zdobí“ ji zničené mříže na kapličkách, z nichž jsou některé počmárané. Mikulovské vedení se proto s církví dohodlo na dlouhodobém pronájmu vzácných památek. Na opravy chce získat peníze z evropských fondů.

„Určitě je potřeba to tady opravit. Je to tu rozbité, počmárané a na kopečku jedna socha chybí. Nevím jestli ji někdo ukradl, ale u jedné kapličky jsou vylomené mříže. Rekonstrukce bude pro tyhle památky velkým přínosem. Pokud už se rozhodnu vyjít až nahoru, chci z toho něco mít,“ poznamenal Jan Svoboda, který se přijel podívat do Mikulova z Kladna.

Podobně mluví další turisté. „Je tu příjemně, ale je třeba rozšířit a upravit cestu, je to na zlomení nohy. Nikde tady není žádný odpadkový koš. Beru to i z křesťanského hlediska. Jde o znázornění křížové cesty, na kterou se přijde podívat spousta lidí, ať jsou věřící nebo ne,“ poukázala na nedostatky Markéta Krčmářová z Prahy.

Na tom, aby se turisté při výšlapu na Svatý kopeček měli na co dívat, se intenzivně pracuje. „Už jsem podepsal, že souhlasím se zapůjčením tohoto majetku městu. Nejedná se jen o kapličky, ale i velkou kapli svatého Šebestiána na vrcholu kopce. Opravit je třeba zejména fasáda a obrazy,“ vypočítal mikulovský probošt Stanislav Krátký.

Ke stvrzení dohody města s proboštstvím je třeba ještě souhlas biskupství. V tom by podle Krátkého neměl být problém. „Po mém nástupu před deseti lety každoročně padla určitá částka na opravu. Například loni se opravila celá jedna kaple,“ uvedl Krátký.

Peníze jsou ale nyní potřeba jinde. „Opravujeme kostel svatého Václava, což je historická památka první třídy,“ sdělil mikulovský farář Karel Janoušek. Církev by podle něj těžko mohla vyčlenit větší částku na opravu kapliček křížové cesty.

„Máme nachystány dvě varianty. Jednou je velký projekt turistiky, na který požádáme o dotaci z evropského operačního programu. Pakliže by to nevyšlo, budeme z různých malých grantů spravovat kapličku po kapličce,“ sdělil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Projekt se rozdělí do několika částí. Tou první bude oprava samotných staveb. Druhým úkolem bude vymyslet, jak vyřešit zrestaurování artefaktů uvnitř objektů. „Napadlo nás, že třeba dílny, které se u nás každoročně konají, by mohly mít v zadání umělecká díla do křížové cesty,“ nastínil jedno z možných řešení Koštial. Projekt podle něj odstartuje nejdříve příští rok. Situace se bude odvíjet od toho, kolik peněz město sežene.

JIŘÍ ŠEVČÍK
KATEŘINA HÜBNEROVÁ