Církevní památky na Břeclavsku jsou na rozdíl od jiných regionů v relativně dobrém stavu. Je to způsobené hlavně tím, že na jihu Moravy je nejvíc věřících.

Jedním z příkladů může být kostel a fara v Pohořelicích. Tamní farnost se jejich opravou zabývá už dvacet let. Rekonstrukce obou budov si už vyžádaly osm miliónů korun. „Stav obou památek byl opravdu velmi špatný. Kostel i fara měly narušenou statiku. Podařilo se nám je ale zachránit,“ řekl pohořelický farář Vít Severa.
Vzácný kostel ze čtrnáctého století, který se může pochlubit i původními freskami, chtěli kvůli špatnému technickému stavu Pohořeličtí zbourat už před sto lety. Opravit se ho podařilo hlavně díky dotacím. I přesto se ale fara kvůli opravám zadlužila.
„Kostel ohrožovala hlavně těžká auta projíždějící kolem. Nechali jsme jej staticky zajistit. Vyměnili jsme i střechu a budovu odvodnili. I na faře bylo už všechno dožívající. Museli jsme vyměnit okna, střechu a opravit fasádu,“ doplni Severa.

Po dvaceti letech se opravy chýlí ke konci. „Kdybychom měli víc peněz, mohl být kostel opravený už mnohem dříve,“ přiznal pohořelický farář.
O něco lépe je na tom farnost v Kloboukách u Brna. „Staráme se o kostel a o kapli svaté Brabory. Není to tak dlouho, co jsme je opravovali zvenku i zevnitř. Do naší farnosti ale spadají také Borkovany, Krumvíř a Velké Hostěrádky, kde už jsou zásahy také nutné,“ přiblížil farář František Trtílek.
Podle jeho slov je v nejbližší době čeká oprava kostela ve Velkých Hostěrádkách. „Požádali jsme o dotace z Evropské unie. V březnu budeme vědět, mohli bychom získat až čtyři miliony korun,“ popsal.

To Hustopečští řeší jiné problémy. „Kostel je nový, s tím žádné problémy nejsou. Na Křížovém kopci spravujeme kapli, ta je také v pořádku. Vadí nám spíše vandalové. Když necháme například opravit kříže u cesty, někdo je zboří,“ popsala hospodyně hustopečské fary Marie Fišerová.
Ze střechy kaple někdo například odnesl měděné prvky, které odevzdal do sběru. „Říkalo se, že to udělali narkomani. Spočítali si, že škoda do pěti tisíc je jen přestupkem. My si na nich nic nevezmeme, protože nemají peníze. A nakonec to musí zaplatit farnost,“ vzpomněla jeden z případů.
Také v Drnholci se církvi daří památky udržovat. Tamní farnosti v tom vydatně pomáhá i městys. „Jen na kostel jsme za posledních deset let přispěli třemi miliony korun. Dalších sto padesát tisíc jsme dali loni na faru,“ potvrdil starosta Drnholce Josef Čápek.
Kostel nejsvětější Trojice z roku 1750 je nejen díky tomu, ale také penězům od věřících a dalším dotacím nyní ve velmi slušném stavu. „Fasáda, podlaha, všechno je hotové. Chybí snad jen nové lavice,“ pochvaloval si starosta dobrý stav významné památky.

. . .