„Je to naše radost. Nový přírůstek do rodiny. Každý si s ním hraje. Před čtrnácti dny se nám narodilo i mládě tygra. To ale s cirkusem ještě nejezdí, cucá mléko z láhve v Pardubicích," povídá s pyšností na svou rozrůstající se zvířecí rodinu Jan Aleš.

Dvaapadesátiletý majitel rodinného cirkusu připravil pro show v obrovském stanu i vystoupení devíti sibiřských tygrů a lvů. Tři další si ještě počkají. Zaučuje je jeho syn. „Jeden má na starosti právě drezúru šelem, druhý syn cvičí koně a velbloudy. Ale v cirkuse je to o týmové práci. Pomáháme si," pochvaluje si vysloužilý krotitel. Nyní spíše rozděluje úkoly a stará se chod cirkusu.

Pašovi ve výběhu pěkně podstrojuje. Tráva, seno, sláma, granule. Pamlskem jsou pro dvouhrbého sudokopytníka i chléb a mrkev. Nezbytná je voda. Velbloud sice vydrží dlouho bez ní, ale proč by jej v cirkuse trápili žízní, říká.

Alešův syn bude muset nového velblouda nejdřív asi rok cvičit, než se Paša před diváky v manéži předvede se zajímavým vystoupením.

„U každého zvířete je to jiné. Záleží na tom, jak je chápavé. V manéži mají velbloudi podobnou úlohu jako koně. Různě cvičí a dělají piruety. Zábavy s nimi i v Břeclavi lidé zažijí dost. V přestávce programu se na nich děti mohou nechat vyfotit. Po jeho skončení uspořádáme i projížďku," láká do cirkusu jeho majitel. Spolu s manželkou Annou jsou čtvrtým pokolením cirkusové generace.

Artisté, akrobati, klauni a různá zvířata, mezi nimi i lamy, vystoupí v manéži na hřišti břeclavského Tatranu Poštorná každý den až do neděle. Poprvé tento čtvrtek v šest hodin odpoledne. Pouze v neděli začne představení už ve dvě hodiny.

„Lidem se líbí hlavně šelmy a oblíbení jsou i naši cvičení, dovádiví malí psi," podotýká majitel. Do cirkusového zoo zve návštěvníky každý den od deseti hodin dopoledne.

V programu účinkují i držitelé ocenění z mezinárodního festivalu Cirkus Cirkus 2013. Andres se do Břeclavi vrátil po čtyřech letech.

PŘEMYSL SPĚVÁK