Má ale spoustu kritiků, hlavně z řad provozovatelů podniků tohoto typu. Jedním z nich je Jiří Císař, který má několik hospod a provozuje i hernu.

„Radnice si myslí, že budou lidé chodit v létě do hospod v šest hodin? Nebudou. Musíme točit zboží, abychom měli peníze na daně a zaměstnance. A provozy jsou ekonomicky náročné,“ obává se Císař komplikací, které podle něj připravovaná vyhláška přinese.

„Mladí řeknou, že si koupí bečku a půjdou do parku. A ti lidé, kteří jsou uzavření v hospodách a město je má jakž takž pod kontrolou, budou venku. Jsem zvědavý, co s nimi potom budou dělat,“ ptá se.

Zda vyhláška začne vůbec platit, je s otazníkem. Podle tajemníka břeclavské radnice Zdeňka Opálky ještě musí projít radou a zastupitelstvem. A tam zrovna nepanuje shoda.

Císař zatím na konkrétním příkladu ukazuje, že se už teď potýká s problémy při pořádání hudebních akcí. „V hospodě U Zubra ve Staré Břeclavi jsem měl country skupinu Čtyřlístek. Hraje tam jednou měsíčně. Museli poprvé začít v sedm večer. V půl osmé jsem zjistil, že tam vůbec nikdo není. Lidé přišli až kolem deváté hodiny a v jedenáct už se muselo končit,“ popisoval.

V jedenáct hodin podle jeho slov zábava skončila kvůli jediné stěžovatelce. „Bydlí tam stovky lidí a je to bez stížností. Ale pokud si na vás zasedne jeden člověk, tak jsou s tím problémy,“ nastínil Císař.

Břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek upozornil, že provozovatelé restauračních zařízení a heren mohou i po vydání vyhlášky stále žádat o prodloužení provozní doby ve svých podnicích. Třeba právě kvůli pořádání koncertů.

Ovšem to platí při rozumné míře. „Mít koncert na zahrádce uprostřed sídliště každý večer do půlnoci jaksi nejde. Člověk chápe lidi, kteří chtějí spát. Na druhé straně jsou tu ti, kteří se chtějí bavit. Je třeba mít uzpůsobenou provozovnu, aby ten hluk nebyl slyšet ven,“ podotkl Parolek.

„Když si majitel nedokáže ohlídat, co se mu v podniku děje, je to jeho problém,“ podělil se o svůj názor Petr Sikora z Břeclavi.

Podle něj je rozumné omezit vyhláškou otevírací dobu v hernách. Jak říká, pro hospody a restaurace může platit také, ovšem jen v tom případě, když dojde k nějakému problému. Zavírat restaurace ve všední dny v deset hodin je podle něj nesmysl.

Břeclavský místostarosta má ale v rukávu argument. „Více než třetina hospod v Břeclavi dnes zavírá v deset, protože ta klientela tam později stejně není,“ zdůraznil Parolek.

Vyhláška omezující otevírací doby restauračních zařízení a heren v Břeclavi je odsouhlasená ministerstvem financí i ombudsmanem. „Byli vyrozumění všichni provozovatelé těchto zařízení. Na schůzce na radnici došlo k dohodě o ustanovení komise, tedy poradního sboru z řad těchto provozovatelů,“ uvedl Parolek.

Podnikatelé si tuto komisi vymohli kvůli obavám z konkurenčního boje. „Myslím si, že balón je teď na jejich straně, aby řekli: Ano, my jsme se dohodli,“ vzkázal podnikatelům místostarosta. Jak říká, do dnešní doby neví o žádné námitce nebo připomínce k chystané vyhlášce.