V osmé etapě loni pyrotechnici prohledali třicet hektarů lesa, v nynější etapě mají vyčistit šestatřicet hektarů území a s obdobnou plochou zhruba třiceti hektarů počítají zástupci Lesů České republiky i v každé z následujících etap. Čištění území má na starosti vždy soukromá firma. „Zatím jsme vyčistili osmdesát procent území, tedy 350 hektarů lesa a pokračujeme. Devátá etapa by měla skončit do 24. listopadu příštího roku a celý průzkum do roku 2026,“ sdělil ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.

Za druhé světové války byla v Bořím lese muniční továrna. Zanikla v dubnu 1945, kdy část továrny poničily ustupující německé jednotky, a pak to dodělala Rudá armáda. Výsledkem její liknavé likvidace bylo rozmetání desítek tun munice po okolním lese. „Továrna sloužila ke kompletaci a výrobě munice během druhé světové války, kdy také vznikla. V Muně se vyráběly dělostřelecké granáty jak protitankové tak protiletecké, minometné granáty, pancéřové pěsti a podobně. Byly zde uložené stovky tun munice, které pak vojáci odváželi na frontu," řekl historik a milovník vojenské historie Petr Holobrádek.

Ilustrační snímek.
Auto srazilo dítě v Břeclavi, má vážná zranění

Podle něj byla Muna důležitým vojenským objektem, který střežily bezpečnostní síly nacistického Německa. „Pracovníci měli speciální propustky. Dále pak v Muně pracovalo několik set zajatců a nuceně nasazených lidí, především z oblasti bývalého Sovětského svazu, kteří byli v nedalekém pracovním táboře," nastínil Holobrádek. Továrna spadala pod armádní velení.

Odborníci varují, že válečné pozůstatky v Bořím lese jsou stále funkční. „Pokud člověk stoupne na zem, pod níž je taková munice, nebezpečí nehrozí. U odkryté je to však padesát na padesát. Proto vidím největší problém v hledačích militárních předmětů, které tu přitom ale vůbec nejsou. Výsledkem je pak odkrytá munice, která je nezajímá a lidi může ohrozit," varoval před několika lety zkušený pyrotechnik František Macka.

Boří les je součástí turisticky oblíbeného Lednicko-valtického areálu. Lidé z Břeclavi a okolí oblast využívají k houbaření nebo k procházkám. Podle břeclavského místostarosty Petra Vlasáka má Boří les potenciál k dalšímu turistickému rozvoji. „Podařilo se nám v minulém volebním období zachránit železniční budovu, která patří na trasu mezi Břeclaví a Lednicí. Nyní řešíme příspěvek z pozice města, aby tam zůstal zachovaný železniční spoj," podotkl Vlasák.

Nové parkoviště u hustopečské polikliniky má kapacitu čtyřiasedmdesát míst.
U polikliniky v Hustopečích lidé lépe zaparkují. Otevřeli tam nové parkoviště

Nastínil, že po vyčištění oblasti se nabízí možnost přiblížit lidem historii továrny Muna a udělat z toho další turistické místo. „Konkrétní plány však zatím nechystáme," přiznal Vlasák.

Do roku 2015 nechal stát vyčistit 250 hektarů, dalších pěti set kontaminovaných hektarů lesa se v roce 2015 ujaly Lesy České republiky. „Pyrotechnici objevili významné nálezy zejména v sedmé etapě. Jde například o nález rakety ráže 210 milimetrů, model Fürtgranate 42. Dále italského minometného granátu Brixia ráže 45 milimetrů nebo granátů ráže 210 milimetrů a 150 milimetrů a ručních granátů," zmínila mluvčí státních lesů Eva Jouklová.

Lesy České republiky dosud za pyrotechnické práce zaplatily devětatřicet milionů korun. Celkově na projekt vyčlenily padesát milionů. „Pyrotechnici našli šestatřicet tisíc kusů munice. Například dělostřelecké granáty, pěchotní munice, náboje do velkorážných kulometů různé ráže a další munici," vyjmenovala Jouklová.