„Kdykoliv potřebujeme, tak zametač využijeme," byl rád. Obec při jarním úklidu pomáhá i vrbickým vinohradníkům. Sváží postřihanou révu. Tak jako řada dalších měst a obcí na Břeclavsku navíc do úklidových prací zapojila nezaměstnané.

„Letos máme tři zaměstnance na veřejně prospěšné práce," uvedl Bílek.

V Břeclavi začali s blokovým čištěním města asi o měsíc dřív než loni. Díky dobrým klimatickým podmínkám.

„I tento rok bude město čistit zhruba desítka lidí na veřejně prospěšné práce. Dalších asi dvacet lidí pak v jakési podobě veřejné služby. Na starost budou mít hlavně čištění chodníků, zametání, úpravy záhonů, sbírání papírků," sdělila mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Zatímco blokové čištění ulic podle plánu ukončí v červnu, už o měsíc dřív se Břeclavští zapojí do akce nazvané Ukliďme Česko.

„Ve spolupráci se školami a lidmi, kteří se budou chtít zapojit, uklidíme předem vytipované oblasti," přiblížila mluvčí. Akce se uskuteční šestnáctého a sedmnáctého května.

Ředitel břeclavské pobočky úřadu práce Lubomír Marko si myslí, že počet nezaměstnaných, které obce a města „vytáhnou" pro veřejně prospěšné práce, bude srovnatelný s loňským rokem.

„S obcemi jednáme již měsíc. Nějaké smlouvy jsme v březnu podepsali, další jsou na stole. Zkoušíme také jakousi obnovu veřejné služby. V jiné formě a za úplatu. Týká se nezaměstnaných, kteří jsou v hmotné nouzi, případně jsou déle než jeden rok v evidenci úřadu práce," řekl Marko.

Kolik lidí se tímto způsobem takzvané aktivizační příležitosti práce podaří zaměstnat na krátkodobé úvazky, ještě není úplně jasné.

„Tito lidé zůstávají v evidenci úřadu práce. Po dobu tří měsíců ročně a až čtyřiceti hodin měsíčně mohou vykonávat práci za úplatu," vysvětlil ředitel s tím, že úřad práce obcím výdaje na takto pracující nezaměstnané nahradí částkou šedesát korun na hodinu.

Peníze obcím na „klasické" veřejně prospěšné práce pocházejí z Evropského sociálního fondu a národní Aktivní politiky zaměstnanosti.

„Mnoho peněz nepřibývá. U veřejně prospěšných prací tak zůstaneme na loňské úrovni. Obcím dáme na mzdy těchto zaměstnanců jedenáct tisíc korun na jedince a měsíc," informoval Marko.

Hlavním cílem je podle něj alespoň udržet počet takto umístěných nezaměstnaných lidí v okrese. Tedy kolem dvě stě padesáti z roku 2013.

Stejně jako Vrbičtí s úklidem města nečekali ani Hustopečští. „Strojem jsme zametali ulice celý březen. Teď práce dokončujeme," potvrdil vedoucí městských služeb v Hustopečích Ivan Chrastina.

Pro další práce využívají i zaměstnanců na veřejně prospěšné práce. Letos jich mají devět.