Čtrnáct mladých dobrovolníků z Francie, Japonska, Kanady, Německa, Polska, Ruska, Španělska a Turecka přijelo na dva týdny do Mikulova. Centru ekologické výchovy Pálava pomáhají s údržbou přírody na Pálavských vrších.

„Náplní jejich práce je například shrabování posečené trávy a pálení klestí. V pondělí sklidili trávu v lomu u Mušlova. Potom na Svatém kopečku likvidovali náletové rostliny a ve středu je čeká údržba aleje mezi Mikulovem a Klentnicí,“ popsala část úkolů zahraničních dobrovolníků koordinátorka projektu Eva Řezáčová.

Všichni dobrovolníci přijeli na vlastní náklady a za odvedenou práci je nečeká žádná finanční odměna. „Uhradí si cestu a my jim zdarma zařídíme ubytování, jídlo a nějaké kulturní vyžití. K tomu patří například návštěva Lednicko – valtického areálu, ale i večerní procházka Mikulovem a návštěva různých hospůdek,“ prozradila Řezáčová, co budou mladí dělat ve volném čase.

Dodává, že ze zkušenosti z předešlých let může potvrdit, že ani rozdílné kulturní prostředí, ani jazyková bariéra nejsou nepřekonatelné. „Dobrovolníci vždy odvedou velký kus práce v prospěch pálavské přírody,“ usmívala se Řezáčová.

I když trochu unavení, ale s upřímným nadšením a elánem pracovali včera dobrovolníci na svahu pod Svatým kopečkem a likvidovali škodlivé rostliny.

„Včera to bylo lepší. Dneska musíme lézt po skalách, ale i tak se mi to líbí. Setkáváme se z novými lidmi, poznáváme jiná místa a jinou kulturu než na jaké jsme zvyklí, což se mi líbí,“ prozradil své dojmy jeden s dobrovolníků Tomas Verdu z Francie.

Účastníci ekologického workcampu, mezi kterými jsou studenti, pracující i nezaměstnaní, pracují šest hodin denně. Mezitím jim vždy jeden z nich spolu z vedoucí nakoupí a připravují jídlo.

Včera padl los na tureckou dívku Melike, která připravila tradiční jídlo své země – Kisir. „Kromě tohoto zajímavého pokrmu připravujeme ještě pro všechny knedlíky s ovocem,“ prozradila vedoucí Alena Hábltová.