Skupina mladých lidí polehává na matracích, dva z nich krouží kolem vařiče a přemýšlí, čím nasytí ostatní. Mají za sebou další pracovní den pod neúprosně žhnoucím sluncem.

Dvanáct dobrovolníků z Francie, Itálie, Maďarska, Španělska, Turecka, České republiky i Jižní Koreje se rozhodlo věnovat část svých prázdnin dobrovolné práci v Česku. „Hrabeme seno, likvidujeme náletové dřeviny, pečujeme o místní alej mezi Klentnicí a Mikulovem či židovský hřbitov. Pomáháme i v Bylinkové zahradě Tiree Chmelar ve Valticích," vyjmenovává pracovní náplň Anna Kudernová. I ona se zapojila do projektu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, s nímž spolupracuje i Centrum ekologické výchovy Pálava.

Jejich cíl je jasný – podílet se na ochraně krajiny v Chráněné krajinné oblasti Pálava. „Kromě práce tvoří nedílnou součást dobrovolnického projektu také seznámení se s různými, často velmi odlišnými kulturami, v neposlední řadě pak s kulturou a životem v Česku," uvádí jedna z vedoucích projektu Karolína Hanáková.

Víno a cimbál

Poznávání jiných kultur začíná u jídla. Tabulka se službami na vaření přiřazující jednotlivé dny ke jménům hlásá, jakou kuchyni dobrovolníci v daný den ochutnají. „Včera jsme měli francouzské ratatouille, dnes nás čekají italské špagety carbonara," těší se obě vedoucí.

Dobrovolníci poznávají také odlišné jazyky. Někteří se snaží naučit cizí řeči od ostatních. Většinou spolu však mluví anglicky.

Za poznáním jižní Moravy vyráží na výlety i do sklepu. „Pojedeme do lednického zámku a čeká nás posezení u vína a cimbálové muziky," komentuje volný čas účastníků Kudernová.

Na velké ponocování není prostor. Do práce vyráží už v šest ráno, aby se vyhnuli nejteplejším denním hodinám.

Počasí v Česku se podivuje i Španělka Anna Caballero a odvrátí oči od knihy, u které odpočívá po práci. „V Mikulově je tepleji než u nás v Barceloně," diví se Španělka.

Mladé vedoucí dobrovolných aktivistů se projektu účastní už po páté. Anna Kudernová také sama vyjela do Estonska pomáhat s opravou základní školy a pštrosí farmy. Zatímco ostatní odpočívají a čekají na oběd, musí dívky vymyslet, kde společně s ostatními stráví odpoledne.

ANETA BERÁNKOVÁ
LENKA NEJEDLÍKOVÁ