„Dvaadvacetiletý moldavský řidič reagoval na pokyn hlídky k zastavení sešlápnutím plynu a začal ujíždět. Sjel z dálnice do Velkých Bílovic, pak zamířil do Podivína. Ve městě se snažil policistům ztratit v tamních úzkých uličkách. Nakonec jeho cesta vedla do Lednice," popsal v pátek policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na silnici do Lednice policisté připravili dva zátarasy. „Opravdu zběsile ujíždějící řidič, který ohrožoval nebezpečnou jízdou i další účastníky silničního provozu, je za cenu poškození služebních aut i svého prorazil," pokračoval Malášek.

Na silnici směrem na Valtice už se ale řidič dostal do sevření dvou policejních aut a musel zastavit. Ani potom se nechtěl vzdát. „Hlídky k jeho zadržení a uklidnění použily hrozbu namířenou střelnou zbraní a donucovací prostředky," přiblížil policejní mluvčí.

Za lepším životem do západní Evropy

Při pohledu do auta policisté okamžitě pochopili, proč chtěl řidič za každou cenu ujet. Ve vozu se tísnilo devět běženců. „Měli podle jejich sdělení namířeno do západní Evropy. Kolegové s nimi zahájili správní řízení za účelem vydání správního vyhoštění," uvedl Malášek.

Řidič skončil s pouty na rukou a následně v policejní cele. Bude se zodpovídat z organizování a umožnění překročení státní hranice a z útoku na úřední osobu.

V pátek v odpoledních hodinách policisté na jihu Moravy pronásledovali a zastavili tři další auta. Následně zajistili dalších čtyřiačtyřicet migrantů převážně ze Sýrie, z toho tři děti. „Všechny tři řidiče jsme zadrželi," sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.