Z webových stránek na kandidátní listině pro hlavní město zmizela Feriho fotografie. Mladý politik totiž v pondělí oficiálně dopisem rezignoval na mandát poslance a vzdal se i kandidatury. Momentálně na čtvrtém místě svítí nápis: „Bude dodáno“. Několik médií přineslo informaci, že náhradníkem by se mohl stát právě Čižinský. Jednou z variant je posunutí kandidátů o místo výš a starostovi Prahy 7 by připadlo 11. místo.

Čižinský byl do Poslanecké sněmovny zvolen za KDU-ČSL, v jejíž barvách seděl také v předchozí magistrátní koalici v čele s hnutím ANO a primátorkou Adrianou Krnáčovou. Dříve zkoušel prorazit s projektem 3000 statečných a měl ambici stát se premiérem místo Andreje Babiše (ANO), „koketoval“ rovněž s bývalým lídrem spolku Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem. Jeho pokus s názvem Lidé PRO ovšem také nevyšel. Mohl by teď Čižinský usilovat o přízeň voličů zase v jiném „dresu“?

Dominik Feri.
„Americké bratrstvo“ na právech? Studentský spolek řeší Feriho sexuální útoky

„Žádnou skutečnou nabídku jsem nedostal, v článcích tedy čteme jen spekulace,“ napsal na svůj facebookový profil Čižinský. K možné kandidatuře se však vyjádřil neurčitě: „Je v zájmu všech, aby se na podzim podařilo spojit síly, získat většinu ve Sněmovně, sestavit vládu a vytvořit lepší budoucnost našich dětí.“ V diskuzi následně odpověděl na konkrétní dotaz znovu vyhýbavě: „Jsem připraven pomoci, ale nikam se necpu.“

Pražská TOP 09 je proti

Podle informací Pražského deníku bylo umístění Čižinského přáním lidoveckého předsedy Mariana Jurečky. Po vypuknutí Feriho kauzy prý lobbuje za hlavní tvář Prahy sobě rovněž Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která vede pražskou kandidátku Spolu. Jenže šéf pražské organizace Jiří Pospíšil tlumočil redakci stanovisko krajského vedení: „Nesouhlasíme se zařazením Jana Čižinského na kandidátní listinu SPOLU v Praze.“

„To není o Jiřím Pospíšilovi, jestli je proti, ale o celé organizaci TOP 09 Praha,“ řekl Pražskému deníku europoslanec Pospíšil, jenž nedávno skončil ve funkci předsedy zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). „Záleží na paní lídryni, zda vezme toto stanovisko v potaz.“

Představení pražské kandidátky koalice SPOLU se na Petříně konalo v sobotu 1. května 2021.
Už je jasno. Koalice SPOLU představila na Petříně pražskou kandidátku

Zajímavý bude i postoj ODS, která komunální volby v roce 2018 v metropoli ovládla, ale i kvůli Čižinskému a spol. skončila v opozici. „Nemáme z toho radost,“ zní z pražské buňky občanských demokratů ohledně možné kandidatury reprezentanta „cyklisticko-dopravního aktivismu“. Praha sobě v čele s primátorovým náměstkem Adamem Scheinherrem pro dopravu čelí kritice ODS, které se nelíbí ani nedávné schválení klimatického plánu a zavedení mýta pro vjezd do centra metropole.

Řešením by mohl být jakýsi „pakt o neútočení“ před volbami v roce 2022. Nyní však vypadá představa kampaně, kde vedle sebe s úsměvem stojí Čižinský a občanští demokraté v čele s Janou Černochovou, poslankyní a dlouholetou starostkou Prahy 2, poněkud nereálně – možná až komicky.

Čižinský nechce ústupky vůči ODS

„Kvůli členům Prahy sobě a našim dobrovolníkům nepřipadá v úvahu vyměnit případnou podporu komukoliv za jakékoliv ústupky vůči ODS či komukoliv jinému v komunální politice,“ reagoval Čižinský. Pravdou je, že jeho osobnost před třemi lety v Praze 7 oslovila 55 procent voličů. V hlasování na magistrát pak Čižinský získal 80 tisíc preferenčních hlasů, což bylo více než kdokliv jiný včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

O silný liberální elektorát v hlavním městě svedou v říjnu boj zástupci Spolu a Pirátská strana v koalici se Starosty a nezávislými, jejich kandidátku vedou Olga Richterová (Piráti) a Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6. Feriho popularita, s níž otřásla závažná obvinění, se bude jen těžko nahrazovat. Ale Čižinského „sousedé“, jak politik oslovuje své příznivce, by se mohli hodit – zvlášť v situaci, kdy se počítá každý hlas.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Starosta Prahy 7 a magistrátní „mentor“ Čižinský: Změna v Praze už nastává

„Čistě pragmaticky si myslím, že je rozhodně lepší, aby se z kandidátky SPOLU dostal do Sněmovny Jan Čižinský než kdokoliv za ODS,“ napsal pod starostův příspěvek jeho spolupracovník ze „sedmičky“ Ondřej Mirovský (Zelení). V komentářích se do sebe ostře pustil magistrátní zastupitel Pavel Zelenka (Praha sobě) a Martin Štěrba z Pirátské strany, který dělá poradce primátorovi.

Může tedy politická „rošáda“ přeskupit síly také ve vedení magistrátu? „Nedokážu odhadnout,“ odpověděl Pospíšil na dotaz Pražského deníku. „Každopádně výměnu primátora rok před komunálními volbami nepředpokládám, ale stát se to může,“ dodal šéf pražské TOP 09.

ODS vyzývala k odstoupení primátora Hřiba několikrát. A v politice platí více než kde jinde: „Nikdy neříkej nikdy!“