Mnohamilionové vstupní investice a každoroční ztráty jsou ale pro vedení radnic zcestné. „Trochu jsme se nad tím pousmáli, město by nic takového neutáhlo," řekl bývalý starosta Hustopečí Luboš Kuchynka k požadavku na zimní arénu. Jediný stadion 
s ledovou plochou stojí 
v Břeclavi, o jeho fungování 
v černých číslech nemůže být řeč.

Podle Jaroslava Stávka 
z němčičského Sokola, který 
v obci provozuje mimo jiné letní plovárnu, panuje stejná situace u koupališť. O areál se s kolegy stará 34 let, letos poprvé však na provoz nedopláceli. „Kdekdo si myslí, že je koupaliště výdělečné. Naopak. Do pokladny to nepřinese nic. Ročně jsme dopláceli dvě stě padesát až tři sta tisíc korun," nechal se slyšet Stávek.

Naposledy vyplňovali dotazníky mapující spokojenost lidé v Přibicích. Nejvíce jim chybí kulturní dům či větší prodejna potravin. Objevil se také požadavek na sportovní halu a koupaliště. Minimálně možnosti venkovního koupání se nejspíš dočkají.

Projekt je hotový

Vedení obce už má projekt na přírodní biotop, jehož náklady starosta Miroslav Effenberger odhaduje na deset až dvanáct milionů korun. „Vzorem jsou Kovalovice (okres Brno-venkov – pozn. red.), kde biotop funguje a ztrátový není. Provozně jde o zcela něco jiného, než je umělé koupaliště. Že biotop chceme, jsme rozhodli také na posledním zasedání zastupitelstva," sdělil Effenberger.

Přibičtí už vybrali i vhodné místo, nyní jednají s představiteli Povodí Moravy. Plocha je totiž v záplavové oblasti. Je proto nutné jí z ní oficiálně vyjmout a vybudovat přibližně metrovou hráz. Přírodní plovárna může podle starosty vzniknout do dvou až tři let. „Pokusíme se na ni získat některou z dotací. Pokud by to nevyšlo, jsme schopní si zemní práce, které jsou nejdražší, udělat i vlastními silami. Zaměstnance a techniku na to máme," doplnil Effenberger.

Zatímco v Přibicích jsou odhodlaní k vybudování nákladnějších projektů, ve Velkých Bílovicích se po výsledku minulého průzkumu rozhodli spíše pro ty dostupnější. „Byly tam i postřehy jako třeba díry na chodnících nebo vylepšení parkových úprav. To byly hezké podněty, které byly přijatelné. Byly tam i kvitující názory o věcech, které se upravily. Ale těch nesplnitelných tam bylo podstatně více. Někteří chtěli i sexshop," uvedla první žena města Marie Vlková.

Neřešitelnou záležitosti byla rovněž přání na výstavbu bazénu a obnovu kina.