Drösing, Valtice: Dozvědět se o literární tvorbě česko–rakousko–slovenského příhraničí více mohou návštěvníci akce s názvem Psaní bez hranic. Tento mezinárodní projekt podporovaný Evropskou unií představuje současné spisovatele z Rakouska, České republiky a Slovenska v originálních verzích jejich textů a v překladech. Ve stejnojmenné knize jsou texty českých literátů Pavla Řezníčka a Novosedlčanky Věry Fojtové, Slováků Jozefa Špačka a Milana Richtera a Rakušanů Kathariny Tivaldové a Haimo. L. Handla. Prezentace knihy a autorské čtení, kterého se zúčastní všichni autoři, se bude konat v sobotu 29. listopadu v 17 hodin v rakouském Drösingu v místním společenském sále a v pátek 5. prosince v 18 hodin ve valtické radnici. Na obou akcích je vícejazyčná kniha Psaní bez hranic zdarma k dispozici.

Velké Pavlovice: Prezentace soutěže Promenády červených vín se koná v pátek 28. listopadu a v sobotu 29. listopadu od 14 do 21 hodin ve velkopavlovické sokolovně. Představí se přes sto vzorků ze soutěže včetně šampionů letošního pátého ročníku Promenády. K dobré náladě hrají cimbálové muziky Slovácko ml. a Novoveská cimbálová muzika.

Pavlov: Vinaři z Pavlova zvou v sobotu 29. listopadu na Den otevřených sklepů. Od 11 do 18 hodin bude otevřeno deset pavlovských sklepů. V informačním centru – vinařském domě p. Zatloukala v ulici Na Návsi - si návštěvníci zakoupí vstupenku, obdrží skleničku a mapku sklepů. Vstupné je 500 korun a zahrnuje poukázku na volnou degustaci, degustační skleničku a dobropisy na odběr vína v některém z vinařství v ceně 300 korun. Večer se uskuteční v Kulturním domě v Pavlově koncert a taneční zábava s dechovou hudbou Túfaranka. Začátek zábavy je v 19 hodin.

Břeclav: V sobotu 29. listopadu Městské muzeum a galerie připravuje v prostorách břeclavské synagogy předvánoční adventní inspiraci. Spolupráce s Oblastní charitou Břeclav dává této akci duchovní smysl adventu. Hlavní prostor se svými výrobky bude mít břeclavská floristka Marie Hynková. Návštěvníci se budou moci seznamovat i s jejími technologiemi a aranžérskými postupy. Nabídku obohatí stánek se sortimentem ručně zhotovených svíček klientů Chráněné dílny ze Znojma, výrobky Farní charity Nikolčice a nebude chybět ani tradiční medovina. Adventní akce zahájí v 9.30 vystoupení Folklorního kroužku při Mateřské škole Hřbitovní Stará Břeclav, ve 13.30 se představí Dětský národopisný soubor Kostičánek se svým vánočním pásmem a po celý den budou znít vánoční koledy. Pro loňský zájem malých návštěvníků vyzkoušet si vlastní dovednost bude letos rozšířen prostor dětské vánoční dílny. Výtěžek z dobrovolného vstupného a charitativního prodeje bude věnován na zakoupení plošiny pro snadnější přemísťování imobilních klientů Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby.

Břeclav: O víkendu přivítá starobřeclavský kulturní dům Na Obecní Hudecké dny. Koná se již v pořadí pětadvacátý ročník této folklorní přehlídky. Návštěvníci se tak mohou těšit na kvalitní folklórní soubory z Břeclavska i Hodonínska, které tu porovnají své hudební schopnosti a navzájem se v programu budou doplňovat. V pátek 28. listopadu se tu setká místní Národopisný soubor Břeclavan s Folklórním souborem Zavádka z Čejkovic, který se řadí k nejlepším folklórním tělesům hodonínského okresu. Program bude pokračovat besedou u cimbálu s cimbálovou muzikou Břeclavan a Šmytec, který Zavádku doprovází.
V sobotním večeru se uskuteční tradiční přehlídka cimbálových muzik Slovácka. Pozvání přijaly cimbálové muziky Jožky Severina z Kostic, Michala Miltáka ze Strážnice, Stanislava Gabriela z Babic, Miroslava Minkse z Velké nad Veličkou. Přijedou také Hudci z Kyjova a domácí Břeclavan. Rovněž sobotní večer bude doplněn besedou u cimbálu za účasti všech pozvaných muzik.

Pohořelice: Francouzskou konverzační komedii s detektivní zápletkou a překvapivým koncem Vysoká hra mohou vidět Pohořeličtí v sobotu 29. listopadu od 18 hodin. Ve hře se tým podvodníků snaží o velkolepý podvod, který již několikrát vyšel. Točí se tu velké peníze, velké lži, velké city a nakonec i vraždy. Ovšem oběť není tak hloupá a bezmocná, jak se až do posledních okamžiků zdálo, tudíž divák může očekávat nečekané finále. V hlavní roli se představí Pavel Trávníček.

Moravská Nová Ves: Vánoční benefiční koncert v Moravské Nové Vsi měl v sobotu 6. prosince podpořit novorozenecké oddělení břeclavské nemocnice. Bohužel se ale konat nebude. Místo toho ale Novoveští připravili na neděli 7. prosince Mikulášský jarmark. Ten se koná od 10 hodin na náměstí před úřadem městyse. V programu vystoupí dětský folklórní soubor Jatelinka a děti ze základní školy. V 16 se rozsvítí i vánoční strom.

Tvrdonice: Mikulášský jarmark pořádají v sobotu 6. prosince ve Tvrdonicích. Návštěvníci se mohou od rána těšit na nefalšovanou vesnickou zabijačku. Ve 13 hodin začne jarmark s nabídkou adventních a vánočních vazeb a drobných dárků. Připravuje se ochutnávka teplých nápojů. V nabídce mají být punče, svařené víno i čaj. Po celé odpoledne bude probíhat kulturní program dětí z místní mateřské i základní školy a folklórních souborů. Návštěvu na akci přislíbil Mikuláš s čertem a andělem, nebeská pošta zde bude mít speciální schránku pro dopisy Ježíškovi. Po setmění bude rozsvícen vánoční strom.

Mikulov: Virtuosi di Mikulov lákají: Přijďte si zazpívat Rybovku. Virtuosi di Mikulov spolu s Regionálním muzeem pořádají i v tomto roce Vánoční koncert. Na něm bude tradičně uvedena i Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Koncert se uskuteční v neděli 21. prosince v 18 hodin na mikulovském zámku. Z technických důvodů museli pořadatelé datum koncertu pozměnit a všem se za to omlouvají. Na koncertě nevystoupí jen Virtuosi. Sbor uvítá opět všechny, kteří tuto skladbu umějí a chtějí si ji s nimi zazpívat. Secvičné zkoušky budou v úterý 9. a 16. prosince od 19 do 21 hodin v mikulovském gymnáziu.

Břeclav: Benefiční vánoční koncert pořádá v neděli 7. prosince Apoštolská církev. Od 18 hodin zazní v sále Apoštolské církve v Tylově ulici v Břeclavi vánoční skladby. Na koncertu se podílí také Dětský domov Mikulov. Během koncertu bude uspořádána sbírka na pomoc masajským dětem v projektu nadačního fondu Nehemia.