Moštárny a palírny moštující ovoce eviduje Český zahrádkářský svaz. Většinu
z nich provozují přímo zahrádkáři. Na jižní Moravě jich je hned několik, ale na mapě Břeclavska žádná větší není. Mnoho pěstitelů tak musí vozit úrodu například do Mikulčic. „Letos jsme začali lisovat o tři týdny dříve. Jablka nám vozí z širokého okolí," konstatoval Robert Kaňa z tamější moštárny.

Potvrdil to již dříve také jeho kolega František Mařák. „Moštáren není mnoho, jezdí k nám zájemci z velké části Břeclavska," souhlasil.

Zájem o vylisovanou šťávu z jablek přitom roste. vyplývá to i ze slov Jany Komosné 
z Českého svazu zahrádkářů. „Mošty jsou velice zdravé 
a znovu přichází do módy. Někdy se do nich přidává
i mrkev nebo jiná zelenina či ovoce kvůli barvě a chuti," popsala módní trendy.

Jediná fungující moštárna v břeclavském okrese stojí 
v Boleradicích. Tamní provozovatel Jaroslav Šiller si však paradoxně stěžuje na malý počet zákazníků. „Letos je slabý ročník, loni k nám jezdili zákazníci od Brna, 
z Těšan a okolních vesnic. Možná je to horší úrodou," posteskl si Šiller.

Předseda břeclavského územního sdružení zahrádkářského svazu Pavel Rus to vidí jinak. „Lidé na vesnicích a v okolí pěstují zejména hrozny. Obyvatelé z měst takové možnosti nemají, produkce jablek je pro ně proto určitou náhradou," sdělil.

I to pro něj bylo impulzem k obnovení moštárny v Břeclavi. „V devadesátých letech došlo k hromadnému pádu moštáren. Zanikly různé ovocnářské firmy a výkup ovoce. Od té doby je tady jisté vakuum a neexistuje kvalitní náhrada," přiblížil současnou situaci Rus.

Připomněl zejména moštárnu Na Širokých 
v Břeclavi, kde je velká zahrádkářská kolonie. „Jednoho dne jsem si řekl, že by stálo za to, abychom tuto již zaniklou moštárnu obnovili. Nápad jsme začali s kolegy uvádět do života a požádali jsme hejtmana a Jihomoravský kraj o podporu. Už dvakrát," uvedl Rus.

První žádost o dotaci podali na konci minulého roku. Úspěšně. „Hned jsme se pustili do práce a začali s výstavbou moštárny, která by se měla po stránce kvality rovnat té minulé. Místo zůstalo stejné – Na Širokých. Dali jsme tam nové obklady, zavedli elektřinu," popsal současný stav výstavby.

A pokračoval. „V příštím roce bychom chtěli budovu vybavit stroji. Potřebujeme koupit drtič, pasterizátor 
a další vybavení," sdělil Rus.

Břeclavští nadšenci nedávno zažádali o další dotaci, aby mohli projekt dokončit. Nyní čekají na rozhodnutí kraje.

Vznikající moštárna by nesloužila pouze ke zpracování přebytku jablek. Plány jsou mnohem větší. „Rádi bychom koupili i sušičku a vyráběli vlastní povidla," prozradil zahrádkář.

Také podle něj se lidé 
v Břeclavi a okolí k moštům pomalu vrací. „Znovu stoupají na oblibě. Stojím ale pevnýma nohama na zemi a uvědomuji si, že ne každému se nápad obnovit moštárnu zdá dobrý. Člověk se nezavděčí všem. I tak do toho ale jdeme," pousmál se.

ANETA BERÁNKOVÁ