Rádi v kultuře a umění prozkoumáváte nezávislé a alternativní proudy? Nebo je alespoň tolerujete a zajímají vás jako motivace k hledání vlastního názoru na věc? Pokud ano, rozhodně nevynechejte koncert brněnského dua Čoko Voko, které v sobotu večer navštíví na svém turné břeclavský klub Piksla. Nutno dodat, že pokud nepatříte mezi příznivce takzvané jiné kultury, raději se této akci vyhněte.

Konzervativnějšího posluchače totiž vystoupení dvou dívek rozčílí stejně rychle, jako když si na podium stoupne vulgární Záviš, nevypočitatelný Xavier Baumaxa nebo mladá revoltující kapela. Na druhou stranu skýtají koncerty Čoko Voko množství zábavy, a to přímočaré i skryté.

Už samotné kostýmy obou aktérek, které poskládaly z těch nejdivnějších a nejhorších kousků brněnských second handů, vám nedají šanci na Čoko Voko zapomenout. Což se potvrdí hned poté, kdy se Adéla a Zuzka rozpohybují do hudebních podkladů a začnou rapovat. A nezmýlíte se, když poznáte rytmy a melodie záměrně okopírované ikonám moderního r´n´b či hip hopu.

Mareš i politika

Ani rap však v případě Čoko Voko neplatí zcela doslovně. Jejich projev by se dal spíše označit jako deklamování textů, které recesistickou show posouvají k již zmíněné zábavě skryté, mnohdy intelektuální. Ať už se v textech strefují do Leoše Mareše, veřejně řeší ženské otázky nebo nadávají na politiky, vše činí s obrovskou dávkou recese a sebeironie.

Legenda praví, že Čoko Voko vzniklo před pěti lety v legendární kavárně Švanda, jež sídlí vedle HaDivadla v pasáži Alfa, kde se holky poznaly na brigádě za barovým pultem. Na jednu z mnoha narozeninových oslav si totiž připravily krátké vystoupení se svými texty, což osazenstvo bohémské kavárny nadchlo. Spolu s dalšími texty pak přibývala také živá vystoupení. Kromě hraní na svatbách a undergroundových večírcích přišlo brzy na klubová a festivalová pódia.

Letos vygradovalo nadšení pro humor Čoko Voko vydáním alba s názvem Hudba pod smyšleným vydavatelstvím Mamka records. Album rapperky pokřtily v dubnu, místo polití šampusem jej však stylově zlikvidoval karatista. Obliba Čoko Voko stoupá a dvojice se objevuje stále více v oficiálních médiích a na tradičnějších akcích. S nadhledem sobě vlastním však tyto změny Adéla a Zuzka vtipně odráží v textech nového alba.

Živá vystoupení Čoko Voko jsou jednoznačně zážitkem pro ucho i oko. A to zejména v klubovém prostředí, kde jejich show vynikne pro svou parodičnost a humor nejlépe. Pokud si tedy připadáte alespoň trochu odvážní, rozhodně si tento úkaz domácí kulturní scény nenechejte ujít.

PETR VLASÁK (autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)