SLEDOVALI JSME ONLINE: Volby na jižní Moravě

Ještě v devět hodin večer, kdy zbývalo dopočítat dva volební okrsky, nebylo o vítězi jasno. Pro Region ale nakonec potvrdil těsný náskok a Břeclav se tak stala jediným větším městem na jižní Moravě, kde se musela ČSSD spokojit s druhým místem.

„Jsem připravený stát se břeclavským starostou,“ hlásil ještě v sobotu o půl šesté večer lídr ČSSD Oldřich Ryšavý. Do té doby totiž sociální demokraté podle průběžných výsledků v Břeclavi těsně vedli.

Pak se ale začala karta obracet. Sociální demokraté sice stačili náskok svého hlavního soupeře ještě jednou výrazněji stáhnout, ale po připočítání hlasů z předposledního chybějícího volebního obvodu bylo jasné, že Pro Region zvítězí. A tak ve volebním centru na hotelu Rose mohlo začít o půl desáté večer bouchat šampaňské.

„Je to výborné vyhrát třetí volby v řadě. Sedm mandátů jsem si tajně přál. Tento výsledek beru jako úspěch,“ neskrýval radost odcházející starosta Dymo Piškula, kterého voliči „vykřížkovali“ z desátého místa kandidátky až na čtvrté.

Získali sedm mandátů

Pro Region, tedy sdružení SNK Evropští demokraté a nezávislí kandidáti, vyhrál s 23,13 procenty, což znamená zisk sedmi mandátů ze sedmadvaceti. Na šest mandátů dosáhli díky 21,6 procenta získaných hlasů sociální demokraté.

„Rozhodně je to pro nás úspěch. Dosáhli jsme nejlepšího výsledku po roce 1989,“ radoval se nakonec také Ryšavý, kterého může těšit rovněž fakt, že dostal o čtyři hlasy více než jeho konkurent Pavel Dominik z Pro Regionu. Zástupci obou nejsilnějších volebních uskupení spolu ještě v sobotu večer zahájili povolební vyjednávání.

Naopak zklamáním skončilo hlasování pro ODS, která získala 12,38 procenta hlasů a čtyři mandáty. Její lídr Aleš Nešpor se ovšem do zastupitelstva vůbec nedostal.

Čtvrtí skončili v Břeclavi komunisté s 11,14 procenta hlasů a třemi zastupitelskými křesly. Tři mandáty pak získala ještě KDU – ČSL (9,73 %), po dvou TOP 09 (7,74 %) a sdružení Perspektiva pro Břeclav (7,05 %).

Občanské fórum Břeclav a Zemanovci zůstali pod pěti procenty.