Prodávajících, nakupujících, spekulujících, smlouvajících… Je chvíli po druhé hodině a v pavilonu a jeho blízkém okolí se koná bleší trh.

Šála za dvacku, kniha za patnáct, úsměv zadarmo…

Počasí se vyjasňuje a z přilehlé pěší zóny nahlíží ke stolům s nejrůznějšími věcmi stále více procházejících. Lavičky jsou plné, místem zní hudba.

„Je to hodně o atmosféře. Navíc jsme měli doma spoustu starých věcí a je nám blízká myšlenka recyklace, proto jsme se je rozhodli prodat někomu, komu mohou být ještě užitečné," říká za organizátory Alice Hladíková z Valtic.

Zatímco do útrob pavilonu nahlíží zájemci všech věkových kategorií, o kousek dále se prochází několik žen se psy. Použít označení blešák tady nejspíš není na místě, přesto jsou zvířata z útulku v Bulharech vítanou částí pátečního trhu. O fence menšího vzrůstu ví díky štěkotu celý park.

„Jsme rádi, že vyšlo počasí. Kdyby pršelo, asi bychom je pod širým nebem neukazovali. Bereme to jako vítanou akci, protože chceme ukázat psy a dát vědět, že jsme tady. To co lidi způsobili, by měli zase napravit. Psi přece nemohou za to, že jsou opuštění," vypráví vedoucí útulku Lenka Malinovská.

V Břeclavi se uskutečnil třetí bleší trh. Lidé prodávali staré věci, které se pro příchozí staly novými. Součástí byl koncert nebo psi z útulku.Peníze pro děti

Mezitím se k hudebnímu vystoupení u pavilonu chystá muzikant z New Yorku Chris Barickman, jiní zase dávají přednost posezení v kočovné čajovně. Tato možnost je na již třetím bleším trhu v Břeclavi poprvé. „Principem ale zůstává, že lidé přijdou prodávat věci, které nepotřebují nebo je sami vyrobili, ať už jsou to šperky nebo něco pleteného," líčí Hladíková.

I když u jednoho ze stánků narážejí příchozí na věci podobné těm ostatním, to místo se vymyká. Nikoliv vzhledem, spíše myšlenkou. Utržené peníze tam neskončí nikomu v kapse, ale poslouží k nákupu věcí do denního stacionáře Utilis.

„Jak nápad vznikl? Moje maminka tam pracuje, takže vím, co je třeba koupit. Za peníze, které získáme prodejem, uděláme dětem Halloween. Ptala jsem se, jaká částka pro ně má smysl. Řekli mi, že mohu přinést cokoliv, i kdyby to byla pětistovka. Připojili se také další prodejci, z čehož jsme nadšení," míní Barbora Cinádrová.

Okolo pavilonu se prochází více a více lidí. Mladí, starší i pamětníci značného období minulého století.

„Cokoliv je lepší, než aby pavilon zůstal prázdný. Bleší trh je dobrý nápad, sama mám doma tolik věcí, že bych s tím mohla přijít také. Jestli bude trh i příště, podívám se zase," oznamuje jedna z žen.