Signalizují blížící se konec analogového vysílání na devětadvacátém kanálu z vysílače Brno–Kojál. To skončí poslední listopadový den. A s ním i analogová ČT2.

„Aby bylo možné z Kojálu k prvnímu prosinci spustit digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu na devětadvacátém kanálu a současně mohlo ještě nějakou dobu zůstat zachováno i analogové vysílání ČT1, je na Kojálu nutné nejprve zaměnit vysílací kmitočty ČT1 a ČT2. A následně ukončit analogové vysílání ČT2. Na to nyní diváky upozorňuje piktogram a textová lišta,“ vysvětlil Štěpán Janda z České televize.

Jednička se tak v posledním listopadovém týdnu přesune na šestačtyřicátý kanál, který je nyní využíván pro analogové vysílání ČT2. Dvojka naopak přejde právě na devětadvacátý kanál, na němž ovšem třicátého listopadu analogový signál definitivně skončí. A nahradí jej digitální vysílání všech čtyř programů České televize.

„Na spuštění digitálního vysílání z Kojálu čekáme jako na smilování. Digitální vysílání České televize lze totiž nyní chytit z Jihlavy nebo Brna jen v malé části regionu a navíc s problémy,“ řekl už před časem odborník na anténní systémy Vladimír Kovář z Charvátské Nové Vsi.

Diváci, kteří stále přijímají analogový televizní signál z Kojálu, tak zůstanou od prvního prosince bez dvojky. Mohou se s tím buď smířit, nebo zkusit program naladit z jiného vysílače. „Vyzkoušet lze sedmačtyřicátý kanál z Javořiny. Levnější řešení je ale přejít na digitál. A hlavně definitivní,“ vyjádřil se Kovář.

Bez satelitu a při využijí stávajícího anténního systému, s případnou drobnou úpravou, a také televizoru je nejjednoduší cestou k digitálnímu příjmu pořízení set–top boxu.

„Prodej set–top boxů se mírně zvýšil poté, co začal z Děvína vysílat digitální multiplex 2 s Novou, Primou a dalšími komerčními programy. Průběžně je stále prodáváme. Na očekávaný boom související s digitalizací České televize ale teprve čekáme. A jsme na něj připraveni. Zdá se, že lidé to oddalují až do poslední chvíle,“ všiml si vedoucí jedné z břeclavských elektroprodejen Radek Uher.

Kromě Kojálu spustí Česká televize od prvního prosince digitální vysílání právě také z pálavského vysílače Děvín. A to s půlročním předstihem oproti původnímu plánu. „Signálem veřejnoprávního multiplexu pokryje prakticky celé Břeclavsko a také okrajové části Znojemska a Hodonínska,“ konstatoval Janda.

„Podstatná část Břeclavska dnes využívá pro příjem České televize Kojál. Řekl bych tak sedmdesát procent regionu. Tam, kde je signál z Kojálu nedostupný, nahrazuje ho pálavský vysílač,“ přiblížil pokrytí okresu Kovář.

Podle něj ale zůstanou i po prosincové vlně digitalizace v regionu místa, kde bude příjem televizního signálu komplikovaný. „Je otázka, jak to bude v Mikulově, Perné a dalších zastíněných lokalitách,“ upozornil na možné potíže.