Své želízko v ohni mají v anketě například Bořetice. „Už jsem o tom něco zaslechl, ale vůbec netuším, kdo mě mohl přihlásit," krčil rameny první muž Bořetic Václav Surman.

Jak dodal, v případě výhry by se čtvrt milionem korun věděl naložit. „Není to málo peněz. Přestože jsou díry v rozpočtu, tak bych byl rád, aby se peníze využily na něco smysluplného. Třeba na podporu mládeže," uvedl Surman.

Investovat peněžní výhru tak, aby z ní měli užitek všichni, zase chce nominovaný starosta z další vesnice břeclavského okresu. „Využil bych je napříč obcí. Nejspíš bych podpořil zájmové spolky a skupiny. Nebo bych je vložil do díla, který by sloužil všem ze Starovic," řekl tamní šéf radnice Antonín Kadlec.

Kdo jej do soutěže Era Starosta roku přihlásil, ale jen tušil. „Nominovaný jsem byl už v loňském roce, tak asi vím, kdo to má na svědomí," smál se.

O přihlášení do soutěže o nejlepšího starostu se nedávno dozvěděl i první muž Vrbice Tomáš Bílek. Jméno odesílatele přihlášky dokonce zná. „Nominovala mě ředitelka vrbické základní školy Renata Horáková," prozradil.

„Starosta je ve volebním období druhým rokem a za tu dobu udělal ve Vrbici hodně změn," svěřila důvody své nominace Horáková s tím, že chtěla hlavně podpořit jeho starostovu práci. „Ne vždy se některým Ve vrbici líbí. Co se týče dotační politiky, tak se udělalo strašně moc," podotkla.

Přihlášku do soutěže poslala dva dny před uzávěrkou. „Vedle vyplnění formuláře jsem musela získat ještě dvacet podpisů obyvatel Vrbice," přiblížila pravidla ankety. Nakonec se jí podařilo sehnat téměř stovku podpisů.

Kandidáta do boje o titul Starosta roku poslali i z Kašnice. Mezi více jak sto šedesáti starosty a starostkami se tak objevilo jméno kašnického starosty Pavla Přibyla.

Všechny přihlášky posoudí odborná komise, která v polovině října vybere pět finalistů. Vítěz kromě peněžní prémie pro svou obec obdrží i Rychtářské právo – symbol dobrého vedení obce.