Sousoší, vinný sklep, štuková výzdoba a orientální obraz. Čtyři historické pamětihodnosti z Břeclavska vybrali odborníci do soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje. Na vítěze čeká několikatisícová odměna.

„Vítězové si mezi sebou rozdělí tři sta tisíc korun,“ potvrdil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Soutěží se od počátku března ve třech kategoriích. „Velké stavby, díla výtvarného umění a drobné stavby,“ vyjmenoval.

Břeclavsko má hned tři želízka mezi díly výtvarného umění. Jedním z nich je zrestaurovaný morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice v Hustopečích. Od roku 1736 zdobí tamní náměstí.

„V Hustopečích se příliš mnoho historických památek nenachází. Sloup byl v loňském roce jedinou památkou, kterou jsme nechali opravit, a proto jsme ji také do soutěže navrhli,“ uvedl hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

Co by s případnou výhrou město udělalo, v tom má první muž hustopečské radnice jasno. „Peníze bychom určitě použili na opravu dalších památek,“ sdělil Kuchynka.

Unikátní klenba ze 17. století

Podobně by s penězi naložili také v kostele svatého Václava v Mikulově. „Investovali bychom ji do dalších oprav,“ nechal se slyšet duchovní správce kostela Oldřich Chocholáč. Loni díky opravám štukové výzdoby a výmalby uvnitř kostela obnovila farnost unikátní původní klenbu ze sedmnáctého století.

Svého zástupce má v kategorii výtvarného umění také Lednice. Konkrétně tamní zámek, který soutěží s malbou tuží a temperou na hedvábí od neznámého autora. „To slyším poprvé,“ divila se včera kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Poukázala tak na fakt, že opravené památky může do soutěže navrhnout kdokoliv. Jak veřejnost, tak odborníci či starostové obcí, na jejichž území se památky nacházejí. „Možná by bylo na místě nominovat rozsáhlou opravu zámku, která se loni uskutečnila,“ přemýšlela kastelánka.

Historické obrazy jsou však podle ní velkou vzácností a jejich restaurace byla nutná. „Jsou všechny velmi poškozené. Výhru bychom proto použili na opravu dalších ze souboru obrazů,“ prozradila.

V soutěži velkých staveb má Břeclavsko jediného kandidáta. Je jím vinný sklep z počátku osmnáctého století, který se nachází ve Velkých Pavlovicích. Pokud barokní stavba zvítězí, bude již druhou velkopavlovickou památkou, která by v soutěži uspěla. V loňském ročníku totiž nejvíce hlasů získala kaplička svatého Antonína Paduánského.

O vítězi každé kategorie rozhodne největší počet sms zpráv. Památky mohou lidé podpořit do konce března zasláním textové zprávy na číslo 900 77 06. A to ve tvaru HLA PAMATKY a číslo, které má daná stavba či dílo přidělené. Hustopečský sloup má sedmičku, lednický obraz devítku, mikulovská klenba jedenáctku a velkopavlovický sklep číslo třiadvacet.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ