„Znalecký posudek jsme nechali vypracovat na základě vlastního úsudku i upozornění obyvatel. Stromy se totiž nebezpečně nakláněly nad frekventovanou silnicí,” vysvětlil starosta Jan Helikar.

Ten se netají tím, že impulsem bylo také známé neštěstí z ledna loňského roku, kdy v centru Zlína spadl vzrostlý strom na skupinu lidí a zabil dva malé chlapce.

„Nechceme, aby se podobná tragédie stala i u nás,” dodal. Má k takovému tvrzení pádný důvod. Pod naklánějícími se lípami projdou denně všichni školáci. Budova školy totiž sídlí v bezprostřední blízkosti stromů.

Svou pozici ustála jen jedna lípa z celkového počtu pěti stromů. Ta však bude muset projít odborným řezem a stabilizačním upevněním. Ty pokácené nahradí nové vzrůstem menší lípy a keře.

„Asi každému to přijde líto, ale nedá se nic dělat. A možná to tu bude i hezčí,” podotkl jeden z obyvatel přihlížející počínání dřevorubců. Ne ale všichni kácení schvalují.

Svou nevoli projevil i formou příspěvku v tamním zpravodaji například Jan Vybíral. „Takovýchto stromů si lidé váží a snaží se je chránit před zničením, většinou odborným prořezáním. Ne tak u nás, zde jde koncepce úplně jiným směrem,” nesouhlasil s rozhodnutím obce.

A dál varoval před zbytečným kácením stromů, které se podle něj s oblibou odvolává na tragédii ve Zlíně. „Pokud bychom k věcem přistupovali takhle, tak musíme zakázat například autodopravu, protože pod koly aut zahyne mnohem víc lidí než pod padlými stromy,” argumentoval.

DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ