Velké překvapení a blesk z čistého nebe. Tak hovoří o včerejším rozhodnutí občanských demokratů opustit čtyřkoalici tvořenou Mladými a neklidnými, hnutím ANO, KDU – ČSL a Společně pro Břeclav břeclavský starosta Svatopluk Peček.

Informoval o něm předseda místního sdružení občanských demokratů Vít Jonáš. „Distancujeme se od vedení současné radnice a ke dni 10. března končíme spolupráci se sdružením Společně pro Břeclav, se kterým jsme kandidovali do voleb v roce 2018,“ uvedl.

Jako důvod sdělil nemožnost hovořit do řízení města a naplňovat volební program strany. „Velké výhrady máme i k rozhodnutím vedení radnice pod taktovkou hnutí ANO, která s námi nikdo nekonzultuje. Dále máme velké pochybnosti o personálním obsazování některých postů na principech tak zvaných politických trafik nebo o neprůhledných dotačních titulech pro vyvolené firmy. Co se týče trafik máme na mysli v poslední době například kauzu obsazení místa ředitele Vodovodů a kanalizací Břeclav,“ naznačil Jonáš.

Čtyřkoalice má na břeclavské radnici těsnou většinu čtrnácti ze sedmadvaceti zastupitelů. Pomyslného černého Petra má nyní v ruce zastupitelka Evženie Klanicová, která kandidovala jako nezávislá za občanské demokraty. „Rozhodnutím strany se z mojí pozice nic nemění. Jsem nyní v nezáviděníhodné situaci, nicméně nechci být ničitelem koalice. Ještě se o tom budeme bavit, jednoznačné stanovisko proto nemohu poskytnout,“ okomentovala.

- Volby v roce 2018 vyhráli Mladí a neklidní. Skončili však v opozici. Místa na radnici obsadila staronová koalice Pro Region, hnutí ANO, sociální demokraté a lidovci.

- Pár měsíců nato došlo k převratu. Koalici opustilo ANO. Vznikla nová koalice s Mladými a neklidnými, ANO, KDU – ČSL a Společně pro Břeclav.

Že je pomyslný jazýček na vahách na straně zastupitelky Klanicové, si je vědomé i vedení občanských demokratů. „Vedli jsme na toto téma přátelský rozhovor. Byli bychom rádi, kdyby svůj podpis na koaliční smlouvě odvolala. Ostatně i její podpis na koaliční smlouvě v roce 2019 byl zcela jejím rozhodnutím, které jsme jako strana respektovali. Dle mého názoru však měl na koaliční smlouvě stát podpis tehdejšího předsedy občanských demokratů. Věřili jsme, že by se nám díky paní Klanicové mohlo podařit prosadit některé body z našeho volebního programu. Bohužel k tomu však nedošlo. Uskupení Společně pro Břeclav nebylo úplně šťastným řešením. Sice jsme obsadili místa ve výborech a komisích, avšak nedostávají se k nám zásadní informace. Ty nás zcela míjejí. Dáváme takto proto jasný signál našim voličům a podporovatelům, že se od radnice distancujeme a rok a půl budeme pracovat jako opozice sami,“ přetlumočil Jonáš.

Vedení Břeclavi krok občanských demokratů překvapil. „Je to pro mě zcela nová informace, kterou jistě s paní Klanicovou budeme řešit,“ nechal se slyšet místostarosta Jakub Matuška z Mladých a neklidných.

Podobně hovořil i starosta Pěček z hnutí ANO. „Něco takového jsem nečekal a nevěděl o tom. Rozhodně máme zájem nadále spolupracovat a k výhradám snad mohu říci jen tolik, že se snažíme vše dělat zcela transparentně a průhledně,“ zareagoval.