Vedení města pochybilo a porušilo platné zákony, říkají někteří břeclavští zastupitelé a členové břeclavské ODS. Mají výhrady ke způsobu, jímž radniční koalice schválila návrh prodeje pozemků vsetínské firmě Fastav Development.

„Celý proces schvalování a rozhodování orgánů města vtéto věci je zmatečný, neprůhledný a je vrozporu splatnou legislativou,“ stojí vprohlášení členů několika politických stran. Nelíbí se jim způsob, kterým většina vzastupitelstvu rozhodla oosudu areálu bývalého cukrovaru.

Nespokojení zastupitelé se rozhodli nechat postup města prověřit Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a rovněž kontrolním orgánem ministerstva vnitra.

Místostarosta Pavel Dominik svýtkami opozice nesouhlasí. „Hlavně se nejednalo ovýběrové řízení, protože je to prodej pozemků. Je to tedy spíš nabídkové řízení. Uznávám, že bylo do jisté míry složitější,“ uvedl Dominik. „Nemyslím nicméně, že by to bylo nějak diskriminační. Smlouva je velmi detailní. Jasně popisuje částku, kterou máme za pozemky dostat. Pro město ztoho plyne jediná povinnost, a to vyřešit otázku současných nájemníků,“ dodal Dominik.

„Tato záležitost má dvě roviny. Zaprvé mohlo dojít kporušení zákona oobcích a druhá rovina je ryze praktická. Týká se toho, co by vareálu mělo vzniknout. Nesouhlasíme sumístěním dalšího supermarketu bez vyřešení otázky dopravní obslužnosti,“ sdělil zastupitel Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Místostarosta vtéto souvislosti oponuje argumentem, že město zatím uzavřelo sfirmou Fastav pouze smlouvu osmlouvě budoucí. Pokud by se podle něj ukázalo, že je něco vnepořádku, Břeclavští podle jeho slov neztratí nic jiného nežčas.

 

To si však opoziční zastupitelé nemyslí. Podle Zemánka je v této chvíli nejlepším řešením zrušit veškeré rozhodnutí, které zatím město v této věci učinilo, a novým, průhledným způsobem postupovat od začátku. „Všichni zájemci o projekt už mají vše zmapováno, takže by to nemělo dlouho trvat,“ míní Zemánek, který měl možnost posoudit návrhy tří firem.

Řešení vsetínského Fastavu u něj nebodovalo na plné čáře, jako u koaličních zastupitelů. „Nejvíc mě oslovil projekt brněnské firmy H.R.S., který počítal zejména s klidovou zónou, bytovými domy či hotelem,“ vysvětlil. Nápadu postavit v centru města další supermarket se rozhodně brání.
 
K umístění tak velké prodejny, jak navrhuje vsetínská firma, má dokonce výhrady i jeden z členů koaličního uskupení Jiří Rufer. Supermarket, byť zakomponovaný v obchodní pasáži typu brněnské Vaňkovky, není podle něj to pravé. „Nepředstavoval bych si ten market na tak velké ploše, jak firma plánuje,“ poukázal.