Areál bývalého cukrovaru v Břeclavi léta chátrá. To se může do několika měsíců změnit. O zvelebení areálu se uchází dvě firmy. Každá má jiný plán, s nímž zanedlouho seznámí zastupitele i veřejnost.

„Zástupci obou firem dnes seznámí břeclavské zastupitele se svými nabídkami na využití areálu. Ti budou mít čtrnáct dnů na to, aby si to nechali projít hlavou,“ řekl včera břeclavský starosta Dymo Piškula.

Na zasedání zastupitelstva, které se bude konat pátého prosince, budou oba projekty k dispozici. „Také veřejnost bude mít možnost nahlédnout do smluv. Zastupitelé posléze rozhodnou, která varianta je podle nich pro město výhodnější,“ dodal břeclavský starosta.
Ve hře zůstala po několika kolech výběrového řízení společnost ZFP Nový cukrovar, která vznikla spojením sil dvou břeclavských firem F&K&B a ZFP. Druhým zájemcem je obchodní společnost Fastav Development-AOC ze Vsetína.
Oba zájemci mají jinou představu o financování i o termínu dokončení přestavby.

Společnost ZFP Nový cukrovar městu předložila, že chce skončit v prosinci 2013, zatímco Fastav by chtěl mít vše hotovo už o dva roky dříve. „Tyto termíny zatím osobně vnímám jako nezávazné. Bude určitě záležet na dalších okolnostech. Firmy zatím nemohou říct přesně, kdy projekt dokončí,“ poukázal břeclavský místostarosta Pavel Dominik.

Prozradil zároveň, s jakými možnostmi financování oba uchazeči počítají, což bude jeden ze stěžejních bodů při rozhodování o vítězi. „ZFP předpokládá, že všechny demolice stávajících budov a vybudování infrastruktury provede město. Fastav předpokládá, že to zvládne ze svého,“ nastínil místostarosta.
Náklady na změny v areálu se podle místostarosty vyšplhají na stovky milionů korun. To ale, jak podotkl, není pro město důležité.
„Když to přeženu, tak je to údaj, který nijak zásadně nezkoumáme. Je to věc těch firem, zda to bude například šest set nebo sedm set milionů,“ řekl Dominik s tím, že město bude samozřejmě zajímat hlavně to, co z toho bude samo mít…

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 22. listopadu