Ruch v břeclavských ulicích sledují další „oči“.

Většinou jsou někde na stromech, kam je na dva tři dny umístí městští policisté. Řeč je o fotopastech, malých krabičkách, které usvědčují vandaly z ničení majetku a tvořitele černých skládek. Fotopasti jsou v provozu od listopadu loňského roku, včera strážníci oznámili, že se osvědčily a počítají s nimi napevno. Jedna se objeví také v Mikulově.

„Vyplatily se nám. Z šestnácti případů jsme díky fotkám a záběrům odhadlili devět viníků. Pořizovací cena se tak rychle vrací. Zaměřujeme se hlavně na velkoobjemové kontejnery, parkoviště a oblíbená místa sprejerů,“ sdělil velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

Ve městě fungují dvě fotopasti, každá stála šest tisíc korun. Pokud je připevněná například na stromě, lze ji odhalit jen ztěží. Dokáže fotit i v noci, aniž by ji člověk vůbec zahlédl.

„V řadě případů jde o lidi, kteří nejsou z Břeclavi, ale do města se přijíždí zbavit odpadu. Jsou z okolních obcí a také z Rakouska,“ uvedl Hrdlička. Podle zvěřejněných fotografií nemají problém s rozšiřováním černé skládky ani na první pohled zaopatření lidé. Na jednom ze snímků je například muž, který přijel v luxusním Volkswagenu a odpad vynášel z kufru. Fotopast ho zachytila při činu.

Přístroj se spustí vždy, když je kolem něj ruch. Zachytí proto i lidi, již jdou, s lehkou nadsázkou, pouze s košem. Mohou se proto cítit pod dohledem ještě více, než dosud. „Negativních reakcí se ale neobáváme. Vše je podle zákona. Bezproblémoví lidé se nikde neobjeví,“ reagoval zástupce velitele strážníků Libor Büchler.

Zatímco v Břeclavi jsou fotopasti už v provozu, v Mikulově se k tomu teprve chystají. Jedna by v tamních ulicích mohla být do měsíce. Stát bude sedm tisíc korun a strážníci budou schopní stáhnout si snímek třeba do mobilního telefonu. „Chceme, aby byla kvalitní a jednoznačným přínosem. Pomůže nám zejména v krocení boomu, který v Mikulově nastal. Je to rozbíjení autobusových zastávek, převracení popelnic a pouštění kontejnerů z kopce. V devětadevadesáti procentech jde o náctileté,“ sdělil šéf mikulovských městských policistů Jiří Hamerník.

Jeho kolegové v Břeclavi hodlají dohled na děním ve městě ještě posílit. Na současných osm kamer si nechali vypracovat analýzu jejich technického stavu. Systém by rádi rozšířili a zmodernizovali.

„Nechceme jen pasivní kamery, ale možnost, že budou sami rozpoznávat třeba lidi, kteří mají zákaz vstupu do Břeclavi po dobu pěti let. Špičkové technologie odhalí i maskované pachatele. Vše je ovšem o penězích,“ řekl Hrdlička.

Prozatím se strážníci spokojí s automatickým rozpoznáváním značek na autě. Zjednodušeně řečeno: Program díky vymoženosti upozorní obsluhu systému, že v ulicích se projíždí řidič s kradeným autem. Dopadnout ho, by pak neměl být problém.