K záběrům z bezpečnostních kamer mělo přístup - podle primátora Jana Dohnala - hned několik subjektů, a proto je možné, že za únikem nemusel být nikdo z řad ostravské policie.

„Samozřejmě žádný takový únik z bezpečnostních kamer není správný a budeme muset hledat způsoby, jak tomu do budoucna zamezit. V současné době zatím nevíme, zda únik videa proběhl z Městské policie Ostrava, Policie ČR, Dopravního podniku Ostrava nebo správcovské společnosti OVANET,“ uvedl v červnu primátor.

Tramvajová zastávka Václava Jiřikovského, 13. června 2023, Ostrava-Dubina
Kdo stojí za únikem drastických záběrů smrti cyklisty? Možností je několik

Podle něj se nejednalo o chybu systému, ale o chybu jednotlivce, který záběry poskytl dále. Což se nyní výsledky vyšetřování potvrdilo.

Podle mluvčího Městské policie Ostrava z vyšetřování vyplynulo, že k úniku nahrávky došlo ze strany zaměstnance Městské policie Ostrava.

Vyjádření primátora Jana Dohnala pro Deník:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

„Je nutno zdůraznit, že šlo o individuální, nikoli systémové pochybení. Porušení povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci bude řešeno v rámci kázeňské a personální pravomoci ředitele MPO,“ řekl mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Ve spolupráci s firmou OVANET, která je správcovskou společností, byla podle mluvčího rozšířena stávající bezpečnostní pravidla tak, aby k obdobné situaci už v budoucnu nedošlo.

Porušení GDPR? Možná ano, možná ne

Z vyšetřování ostravských kriminalistů podle mluvčí Policie ČR Soni Štětínské vyplynulo, že policisté nezjistili podezření ze spáchání trestného činu. „Šetření ukončili s tím, že spisový materiál zaslali Úřadu pro ochranu osobních údajů k posouzení, zda se některá ze zúčastněných osob nedopustila přestupku v oblasti ochrany osobních údajů,“ uvedla mluvčí.

Tramvajová zastávka Václava Jiřikovského, 13. června 2023, Ostrava-Dubina
Záběry tragické smrti cyklisty unikly na veřejnost. Na sítích vyvolaly emoce

Zachycení nahrávky tak podle vyšetřování není trestným činem a může jít jen o porušení v oblasti ochrany osobních údajů. „Šetření ukončili s tím, že spisový materiál zaslali Úřadu pro ochranu osobních údajů k posouzení,“ dodala mluvčí.