Ochutnávky vína, památky Lednicko–valtického areálu, zajímavé stavby, jako rozhledy či boží muka, a v poslední době také tradiční folkorní slavnosti. Za tím vším jezdí turisté na Břeclavsko. Někteří starostové přiznávají, že na jaře a v létě jich bylo méně, srpen už ale loňská čísla směle dohání. Ve střehu jsou proto i policisté.

„Je pravda, že některá města a obce si stěžují, že mají méně cyklistů. Ale v Modrých horách vidíme spíš nárůst. Vyplatilo se nám, že jsem loni v listopadu otevřeli stezku z Velkých Pavlovic do Bořetic a teď jsme dokončili další,“ neskrýval spokojenost velkopavlovický starosta a předseda Mikroregionu Modré hory Pavel Procházka.

Co tak od cyklistů zaslechl, jsou převážně spokojení. Nemusejí se totiž dívat pod kola na cesty, aby nevjeli do nějaké díry. Naopak mohou obdivovat krajinu. Jak Procházka dodal, lidé už nejezdí do mikroregionu jen za vínem. „Pochvalují si kraj, cyklostezky, pomohly nám hodně i rozhledny, a čím dál více jezdí i na folklorní akce. Víno ale bude vždy tím hlavním tahákem. To se totiž každý rok mění,“ uvedl s úsměvem.

„Občas už potkáváme na kolech i cizince. Snažíme se region propagovat, ale stále převažují lidé z České republiky. Každý týden tady máme stovky cyklistů,“ upřesnil a podotkl, že velký vliv na návštěvnost mají i desítky zajímavých akcí. „Měli jsme teď hody a tolik cizích lidí tady ještě nikdy nebylo. Je to jedna ku jedné. Ale v každé obci mikroregionu je vždy o víkendu nějaké lákadlo,“ řekl Procházka.

Menší zájem na jaře a v červenci ze strany cyklistů zaznamenali v Lednici. V srpnu, a to díky lepšímu počasí, už i tady lidí na kolech opět přibývá. „Obecně ale cykloturistů v obci přibývá. Je spíš otázka, jak dlouho tento trend ještě potrvá,“ potvrdil lednický starosta Libor Kabát.

Zároveň přiznal, že ještě musí spolu s památkovým ústavem vyřešit několik nedostatků, které by mohly cyklisty od návštěvy odradit. Týká se to hlavně zákazu jízdy na kole v celém zámeckém parku.

„Podle mého nějaká řešení existují, ale nemůžeme památkovému ústavu něco vnucovat, záleží na nich. Jsem příznivcem toho, že když se dělají omezení, měly by existovat i jiné možnosti,“ zamyslel se. Podle něj je asi nejatraktivnější cesta k minaretu, ale zase by třeba nerad cyklisty viděl ve francouzské zahradě.

S návštěvností cyklistů je spokojený i starosta Mikulova Rostislav Koštial. „Přestože je centrum Mikulova spíše mimo hlavní stezky, lidé do města také zavítají. Sedí na zahrádkách a kola mají opřená opodál,“ všiml si Koštial.

Této skupině návštěvníků chtějí na Mikulovsku vycházet vstříc i nadále. Připravují další nové trasy, a to jak ve spolupráci s krajem, tak i rakouskými sousedy. Na cyklisty také stále častěji dohlížejí policisté. Za letošní prázdniny zaznamenali pětatřicet přestupků, které se nejčastěji týkaly osvětlení.

„Je pravda, že narážíme i na opilé cyklisty. Zejména když je u lidí hodně vidět, že popili, policisté případ řeší. Jsou totiž také účastníci provozu. Mladším osmnácti let často chybí i helmy,“ poznamenala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Hned ale dodala, že se to týká spíše domácích. Turisté totiž jezdí na Břeclavsko převážně s helmami, a to jak dospělí, tak i děti. A podobné je to i u alkoholu, vyšší hodnoty mívají především lidé z regionu. „Co se týče alkoholu, v poslední době máme hned několik rekordmanů. Jeden měl přes tři promile, další přes dva a půl,“ popsala Haraštová dva břeclavské případy.