"Kola sbírám už třicet let, ale vztah k nim mám od mládí. Po vojně jsem začal závodit, takže jsem zažil onu zlatou éru břeclavské cyklistiky. Pod Lokomotivou jsem také trénoval. Kromě technických exponátů tak v muzeu bude i řada informací a historických předmětů k této bohaté historii," usmívá se šestašedesátiletý Břeclavan.

Svou obsáhlou sbírku měl několik let v obchodě s koly na pěší zóně u tamního vlakového nádraží. Jelikož kapacita už nestačila a nedaleký pavilon v parku po většinu roku zel prázdnotou, domluvil se s radnicí na přesunutí stálé výstavy blíž lidem.

„Otevírat budeme slavnostní vernisáží v pátek třetího května. Teď tu mám dvaašedesát kol, můj cíl je ale osmdesát. Kromě toho budou k vidění i letité koloběžky, kočárky, motocykl Puch nebo vysoké kolo anglické značky Coventry z roku 1885," láká na expozici Grbavčic a zaujatě vypráví o důmyslných technických detailech.

Byť je profesí hodinář, jemná a těžší mechanika má podle něj k sobě blízko. Řadu let navíc sbírá technickou literaturu věnujícím se kolům. S renovacemi a opravami tak nemá sběratel problém.

„Pokud má člověk peníze, skoupí si sbírku poměrně rychle. Já ale nešel snobskou cestou. O to větší jsem měl radost, když jsem narazil na vysněný kousek. To mě posunulo dál a sháněl jsem zase jiný. Hodnotu tak pro mě mají všechny exponáty. Spíš než peněžní tu historickou, protože jsou tu unikátní věci," přiznává s tím, že musel celý objekt zabezpečit. Jak proti sněhu a dešti, tak zlodějům.

Muzeum, které dokáže, že byla Břeclav kolébkou cyklistiky, bude otevřeno pouze v turistické sezoně. A to zhruba od deseti do sedmnácti hodin. Vstupné bude podle Grbavčice dostupné všem příznivcům cyklistiky.

„Rozhodně to není na obohacení. Jde mi hlavně o pozitivní setkání s lidmi, kterým udělá výstava radost. Prvním neoficiálním hostem se stal minulý týden turista z Finska. Došel do obchodu a zajímal se o stará kola. Z muzea pak odcházel nadšený a sliboval, že se určitě ještě vrátí," uzavírá rozhovor pozvánkou do břeclavského cykloráje.