Zajít v obci na úřad a za pár minut se vracet s ověřeným výpisem z katastru nemovitostí nebo například z obchodního rejstříku. Utopie? Dávno ne. V některých obcích už řadu měsíců zaběhaná služba.

„Možnosti systému Czech Point už jsem ve Vranovicích využil mockrát. Zejména na výpis z katastru nemovitostí. Je to pro mě velká pomoc, protože nemusím do Brna. Jsme za tuto službu rádi,“ řekl jednatel vranovické stavební společnosti Drahomír Dofek.

Právě Vranovice patřily do první skupiny obcí, které se do projektu ministerstva vnitra Czech Point zapojily už loni. Díky němu mají lidé možnost získat ověření výpisu z katastru nemovitostí nebo obchodního a živnostenského rejstříku na obecním úřadě.

Počítačoví experti ovšem nyní ministra vnitra Ivana Langera upozornili na špatné zabezpečení systému. Podle nich je pouhé zadávání uživatelského jména a hesla úředníka slabou překážkou pro případné zneužití údajů. Nejradikálnější kritici dokonce hovoří o úplném zastavení projektu, aby se předešlo větším únikům osobních dat.

Lidé, kteří si na Czech Point už zvykli, by to ale nesli velmi těžce. „Bylo by špatné, kdyby to chtěli zrušit. Možná nějaké riziko zneužití opravdu existuje, ale šikovný hacker si ty údaje vytáhne odkudkoliv. I z mnohem lépe zabezpečených serverů,“ myslí si Dofek.

Včera ve Vranovicích běžel Czech Point normálně. „Všechno je zelené, takže by to mělo fungovat. Když je přístup omezený, bývá tam červený puntík,“ vysvětlila pracovnice Obecního úřadu ve Vranovicích Miluše Sedláčková.

Podle ní si lidé na přiblížení služeb úřadů rychle zvykli. Oceňují, že nemusí kvůli každému papíru do Brna. Nejvíce jsou v kurzu výpisy z katastru nemovitostí. „Není týden, kdy by služeb sítě Czech Point nevyužil alespoň jeden zájemce. Za devět měsíců už jsme udělali přes dvě stě výpisů,“ bilancovala Sedláčková.

Od ledna navíc přibyly výpisy z rejstříku trestů. „O ty bude také velký zájem. Je výhoda, že je uděláme lidem na počkání,“ uvedla. „Výpis z rejstříku trestů potřebujeme ve firmě i třikrát do roka, takže to určitě využijeme,“ potvrdil stavebník Dofek.

Zabezpečení přístupu si pracovnice vranovického úřadu z pozice laika netroufla komentovat. Jako uživatel si ale systém pochvaluje, protože je jednoduchý a srozumitelný.

Od ledna zkoušejí Czech Point také na radnici ve Velkých Pavlovicích . „Začátek byl pomalejší, lidé si na nové služby potřebovali zvyknout. Teď už ale možnosti získávání ověřených výpisů přímo na radnici mnozí využívají,“ konstatoval velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

Ani on by nebyl nadšený, pokud by měl Czech Point skončit. „Byla by to určitě velká škoda a krok zpátky. Mnohem lepším řešením by bylo zlepšit zabezpečení systému, je–li to třeba, a pokračovat dál,“ vyjádřil svůj názor.