Velké Pavlovice - Svelkým očekáváním míří dnes velkopavlovický starosta Pavel Procházka do Prahy. Unáměstka ministra dopravy bude jednat ostavbě napojení na dálnici, která vede těsně kolem Velkých Pavlovic.

„Je to jedna zpriorit nejen pro Velké Pavlovice. Nové dálniční napojení je nezbytné ipro rozvoj obcí ve směru na Kyjov. Navíc by se tím vyřešila také kritická dopravní situace vHustopečích a ve Starovičkách,“ uvedl velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

Snámitkami, že vokruhu deseti kilometrů se nacházejí hned dva další dálniční sjezdy, a to vHustopečích a uPodivína, nesouhlasí. „Nepožadujeme nic nadstandardního. Sjezd uVelkých Pavlovic byl plánovaný už při stavbě dálnice, pak se ale znějakých důvodů posunul kVelkým Bílovicím,“ argumentoval starosta. Navíc město má kladné posouzení zředitelství silnic a dálnic.

„Dálniční připojení uVelkých Pavlovic bylo skutečně už jednou vyprojektováno. Pak se ale tento sjezd idalší uVelkých Němčic vynechaly kvůli penězům. Nyní se tedy vracíme kpůvodním plánům,“ souhlasil vedoucí odboru dopravy na hustopečské radnici StanislavGold.

Ten snahu Velkopavlovických podporuje a dnes míří do Prahy společně se starostou. „Nejde jen oVelké Pavlovice, ale ioZaječí, Bořetice, Kobylí, Vrbici a část Hodonínska. Průtahem Staroviček a Hustopečí dnes denně zbytečně projede několik tisíc aut. Proto chceme, aby nové napojení bylo hotové co nejdřív,“ podotkl.

Kritická situace je hlavně vHustopečích, přes které každých čtyřiadvacet hodin projede vprůměru třináct tisíc aut. Obavy, že by něco podobného mohlo hrozit iVelkým Pavlovicím, Procházka mírní. „Jsme si tohoto nebezpečí vědomi a už přemýšlíme nad řešením,“ připomněl studii zcela nového středuměsta.

Velkopavlovičtí už mají dokonce vruce novou studii dálničního napojení, které má stát minimálně osmdesát milionů korun. To ovšem za přepokladu, že se stávající most přes dálnici nebude muset přebudovávat, aby vyhověl zpřísněným požadavkům.

„Kdyby se na dálniční sjezd našly peníze, viděl bych to jako přínos. Hustopečím by se hodně ulevilo a pro Velké Pavlovice by to znamenalo nové možnosti. Mně osobně by to pomohlo vtom, že bych byl ráno rychleji vpráci,“ podpořil Marek Suský snahu vedení města, ve kterémbydlí.

Velkopavlovické napojení na dálnici by přivítali imnozí obyvatelé obcí ve směru na Kyjov. „Jsem pro, Hustopeče jsou vážně přeplněné. Každé ráno jezdím do Brna a bližší napojení na dálnici by mi ušetřilo čas a nervy,“ řekl například Vít Kaňa zKobylí.

Velkopavlovická radnice tlačí na nové napojení na D2 také kvůli chystané průmyslové zóně. Příznivý vliv předpokládá rovněž voblasti turistky a cestovníhoruchu.