Hlavním iniciátorem referenda je opoziční sdružení Mladí a Neklidní, jehož zástupci od úterý do čtvrtka mobilizovali voliče. Na deseti setkáních na různých místech Břeclavi. „Lišilo se to podnik od podniku, ale obecně lze říct, že lidé přišli a zajímali se. Byla to často hodně podnětná diskuze," hodnotil po maratonu setkání lídr Mladých a Neklidných Jakub Matuška.

JENOM K REFERENDU

Obyvatelé Břeclavi by také měli nejpozději v pátek objevit ve svých schránkách informační leták o referendu. Náklady na jeho konání se pohybují mezi dvěma až třemi sty tisíci korunami.

Aby nešlo o vyhozené peníze, je třeba, aby hlasovalo minimálně pětatřicet procent oprávněných voličů. „V krajských volbách se předpokládá účast kolem čtyřiceti procent, takže to není nereálné. Zaslechl jsem také, že někteří Břeclavané půjdou jen k referendu. Alespoň se ukáže, jak moc je toto téma pálí," řekl Matuška.

Důvodem vypsání referenda, které v petici podpořilo více než dva tisíce lidí, se stala hustá doprava blokující průjezd městem a obavy z dalšího zhoršení.