Oživí u nás turistický ruch. Přiláká více cyklistů a turistů. Tak hlavně vnímá účel nově postavené vyhlídky za městysem starosta Drnholce Jan Ivičič. Od čtvrtku je zkolaudovaná.

Protože jedenáctimetrová rozhledna stojí ve viniční trati U Křížku, je tak i nazvaná. „Vedle ní stojí přes sto let starý kříž, který postavila rodina Scherak. Z rozhledny je nádherný pohled zejména na jih – do Rakouska. Návštěvníci mají krásný výhled třeba na město Laa an der Thaya," poznamenal Ivičič. Vidět z ní jde také Akátová věž na kopci Výhon u Židlochovic, za dobré viditelnosti pak rozhledna Vladimíra Menšíka u obce Hlína.

Směrem severním leží Střelický les, moravská metropole Brno, na horizontu se rýsuje Přírodní park Bobrava, kde u obce Hlína stojí rozhledna Vladimíra Menšíka. Další rozhledna, Akátová věž, leží na severovýchodě na kopci Výhon u Židlochovic.

Dotace vyšla

Drnholečtí požádali o dotaci z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko. Právě spolupráce s Rakušany se městysu vyplatila, získal dotaci ve výši dvacet tisíc eur.

Hlavním důvodem vybudování jedenáct metrů vysoké vyhlídky v nadmořské výšce 217 metrů je posílení turistického ruchu. „I místní lidé to berou jako možnost, kam mohou zajít třeba v neděli s dětmi na výlet," uvedl starosta. Rozhledna je podle něj z centra městysu vzdálená asi kilometr.

Denisa Šabatková z Drhnolce ji zatím neviděla. „Ale rozhodně je to dobrý nápad. Přiláká spoustu turistů. Určitě se tam půjdeme podívat," nechala se slyšet.

Najdou se však i kritici stavby. „Říkají třeba, že jsme ty peníze měli dát do oprav chodníků. Osobně si myslím, že je to výborná investice. Bohužel v dnešní době je snazší získat peníze na rozhlednu než na chodníky," podotkl Ivičič.

Počet cyklistů, kteří do městysu nedaleko novomlýnských nádrží přijíždějí, se podle starosty neustále zvyšuje. „Nárůst je markantní. A můžeme se pochlubit spoustou věcí. Máme poměrně unikátní soubor památkové chráněných objektů. Je to Fara, kostel, zámek, historická radnice či morový sloup. Všechny památky jsou opravené," zdůraznil první muž Drnholce.

Městysu podle něj naneštěstí chybí penziony s nabídkou ubytování. V nedalekých Pasohlávkách přitom začala výstavba Akvaparku a v plánu jsou i termální lázně. „Ne všichni budou mít na to, aby bydleli přímo tam. Poptávka po službách bude i u nás," poukázal Ivičič.

Rozhlednu U Křížku stavěla firma Mikulica a není to její první taková stavba. Svůj rukopis zanechala třeba na vyhlídce v Boleradicích. „Pro nás je stavba rozhledny spíš otázka prestiže. Můžeme ukázat, že i něco takového svedeme," poznamenal výkonný ředitel stavební firmy Mikulica Ludvík Kohut.

Bezpečný výstup

Lidé podle něj nemusejí mít při návštěvě vyhlídky obavu o svoji bezpečnost. „Rozhledna je stavěná z dřevěných komponentů, které jsou spojované ocelovými prvky. Má pevné základy, tvoří ji čtyři pilíře a schodiště ve středu," uvedl s tím, že ji tvoří i takzvaná zavětrovací ocelová lana, která vyhlídku ještě více zajišťují proti větrným poryvům.

Návštěvníkům se rozhledna v Drnholci oficiálně otevře v sobotu šestnáctého června v deset hodin dopoledne. Přijedou také rakouští sousedé. Připravený bude malý kulturní program a hosté se dozví více o památkách městysu. Pro všechny přítomné bude zdarma ochutnávka drnholeckých vín v kulturním domě.