Všichni pro. Dvaadvacet přítomných zastupitelů Břeclavi v pondělí večer schválilo vypsání referenda. Stalo se tak na mimořádném zasedání. Téma: budoucnost centra okresního města ve spojitosti s možnou výstavbou další velkoprodejny. Lidé přijdou k urnám souběžně s volbami do krajského zastupitelstva. Termín je sedmého 
a osmého října.

Přestože mezi zastupiteli nebyl nikdo proti, hlasování předcházela dlouhá debata členů koalice i opozice. „Je příjemné vidět, že lidem není jedno, kam město směřuje. Těším se a jsem zvědavý, jestli jich k urnám přijde dostatečné množství," řekl lídr opozičního sdružení Mladí a Neklidní Jakub Matuška.

Právě „jeho" sdružení společně s KDU-ČSL či Lubošem Krátkým zvoleným za ODS (občanští demokraté se ale oficiálně od lidového hlasování distancují – pozn. red.) za referendem stojí.

Aby výsledek hlasování byl platný, musí přijít alespoň 35 procent oprávněných voličů. Těch je v Břeclavi necelých dvacet tisíc.

CHYBĚJÍCÍ PODKLADY

Starosta Pavel Dominik z Pro Regionu uvedl, že s referendem jako způsobem rozhodování nesouhlasí, ale podpořil je. V případě neschválení by totiž podle něj nastaly problémy, které by nejspíš skončily až u soudu. „Atmosféra kolem referenda staví vedení města do role, že nové velkoprodejny v centru podporuje. Není to tak. Za celou dobu jsme neudělali nic, co by zájemcům o výstavbu nahrálo. Kdybychom si mysleli, že další supermarkety budou pro obyvatele přínosem, šli bychom tomu naproti. To se ale nestalo," sdělil Dominik.

Důvodem snahy opozičníků o vypsání referenda se stala hustá doprava, která denně blokuje průjezd centrem města. Zastánci lidového hlasování jsou přesvědčení, že nový obchod by situaci ještě zhoršil. Představitelům radnice pro to ale z jejich strany chybí podklady založené na faktech.

Předseda lidovců Richard Zemánek podle svých slov přesto nevidí vhodnější případ, kvůli kterému by mělo referendum být. „Slyšel jsem hlasy pro i proti. Ať tedy lidé přijdou a dají jasně najevo, co chtějí," poznamenal Zemánek.

Při zasedání byly slyšet také hlasy, že referendum je pouze záminkou, jak na sebe upozornit před krajskými volbami.

Lidé budou hlasovat o tom, zda chtějí, aby radnice dělala všechny kroky – které jsou v jejich možnostech – pro zamezení další výstavby supermarketů v blízkosti třídy 1. máje a ulice Národních hrdinů. Náklady na referendum se šplhají k třem stům tisícům korun.