Politici nás házejí nás přes palubu. Nejprve musíme nasytit úředníka, pak teprve sebe. Ztrácíme konkurenceschopnost v rámci Evropy. Lidé si myslí že neplatíme žádné daně. Jsme vyvrhelové. Podobná hesla nyní rezonují především mezi českými a moravskými vinaři a vinohradníky. Jedním z důvodů je opětovná diskuze o zavedení nenulové spotřební daně na tichá vína. I z tohoto důvodu vinaři nyní rozjeli iniciativu Pozor! Křehké.

Sociální sítě doslova zahltily fotografie a videa žen a mužů stojících mezi řádky vinohradů s kartony s vínem, na nichž z dálky svítí grafika bílé skleničky na červeném podkladu a nápis Pozor! Křehké. Vinaři se tak snaží upoutat pozornost veřejnosti k problematice tradičního oboru, který se podle jejich slov pomalu řítí do záhuby.

Valtičtí vinaři a žehnání vín v zámecké jízdárně. Ilustrační snímek.
Spotřební daň na tichá vína nás zničí, míní vinaři z jihu Moravy. Vznikla petice

„Vzorem iniciativy bylo spojení v jakousi jednotu. Pozor! Křehké. vzniklo na základě úspěšné aktivity Lenky Hotařové v době covidové. To si vypijeme nám tehdy pomohlo k tomu, aby naše příjmy zůstaly v únosné mezi. Oživili jsme proto původní myšlenku, změnili logo, vyšperkovali design a poslali zprávu k veřejnosti,“ popsal dolnodunajovický vinař Lubomír Tichý.

Podotkl, že vinařům jde o to, aby si lidé uvědomili, jak moc je jejich obor křehký. „A není to jen o spotřební dani, jejíž možné zavedení nás teď tíží nejvíce. Je to dlouhodobější problém. Vinaři v Moravské Nové Vsi nebo v Hruškách bojovali s tornádem, všichni řešíme každoročně kroupy, špačky, zloděje, počasí i klimatickou změnu. Těch prvků ovlivňujících naši práci a víno je moc a není dobře, aby nás lidé házeli do jeho pytle s jinými producenty alkoholu,“ domnívá se Tichý, jehož Ryzlink vlašský ročníku 2022 se stal absolutním šampionem letošního Salonu vín.

Vinaři zdůrazňují, že usilují především o rovné podmínky se zbytkem Evropy. „Zástupci některých politických stran říkají, že alkohol by měl být daněný rovnoměrně a ptají se, proč bychom měli mít my výjimku. V okolních vinařských státech se žádná spotřební daň neplatí, tak proč si my máme sami pod sebou podřezávat větev? Vinařství a vinohradnictví je další obor, který můžou politici v republice potopit. Zemědělství hodili přes palubu už při vstupu do Evropské unie,“ kroutil hlavou rakvický vinař Radovan Foukal.

Petice proti povinným náhubkům psů byla k podpisu na různých místech ve městě i online.
Na vodítku, ale bez náhubku. Břeclavští schválili vyhlášku upravující pohyb psů

A pokračoval. „Firmám vyhodili politici víno jako nákladovou položku, kterou si mohly uplatňovat. Řada vinařství na tom přitom byla závislých a měla na tom navázané obchodní vztahy. O osmdesát procent nám stoupla platba daně z nemovitosti. K tomu zvedli i nárůst sociálního a zdravotního pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Jde o šílené peníze, které z nás jen během letoška vysají. A k tomu spotřební daň, která by navýšila cenu sedmičky vína o 23,40 korun? Vždyť nás lidi pošlou do háje! V době, kdy si můžou koupit lahev vína z ciziny v supermarketu za šedesát korun,“ poznamenal Foukal.

Aktivitu vinařů podporuje i prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad. A vysvětil, proč. „Pozor! Křehké. naprosto vystihuje problematiku našeho oboru. Je silný, tradiční, úžasný, multiplikační, ale hrozně zranitelný. Přijde jeden zásah počasí, jeden mráz, špačci a všechno je vzhůru nohama. Čelíme výzvám jako klimatologická proměna. Jižní země musí klučit, nás se to týká taky, potýkáme se s některými houbovými chorobami, které tady dříve vůbec nebyly,“ vyjmenoval Chlad.

Čeští a moravští vinaři se zapojili do iniciativy Pozor! Křehké. Na snímku Velkobílovičtí vinaři.Čeští a moravští vinaři se zapojili do iniciativy Pozor! Křehké. Na snímku Velkobílovičtí vinaři.Zdroj: se svolením Velkobílovických vinařů

Připomněl i změny spotřebitelského chování nebo přemíru byrokracie v rámci Evropy, která podle něj vinaře svazuje. „Vinaři chtějí kampaní sdělit, že nejde jen o problematiku spotřební daně, ale že jsme komplexní obor, v němž se věci musejí řešit komplexně, jinak nás pohřbí nějakým uměle vyvolaným procesem jako je spotřební daň," uvedl Chlad.

Šampionát v řezu révy vinné se konal v pátek ve Velkých Bílovicích.
Mistři ve Velkých Bílovicích ukázali, jak řezat révu. Titul zamířil na Slovensko

I on už narazil na tvrzení, že vinaři neplatí daně. „Je to nesmysl, vinaři platí všechny daně po celou dobu. Debata se vede pouze o té spotřební, kterou by ovšem neplatil vinař, nýbrž spotřebitel, jenž by si lahev s vínem koupil. Vinaře by její zavedení pouze učinilo nekonkurenceschopným v evropském prostředí,“ řekl prezident Svazu vinařů.

Vinaři se shodují, že rozpoutáním debaty ve společnosti se postupně mění i nálady a názory mezi lidmi. Věří, že se téma rozvíří se zahájením sezony vinařské turistiky, potkáváním se na koštech, degustacích a ve sklepích. „Dokud sem lidé nepřijedou a neuvidí to, nevysvětlíme jim to,“ myslí si Foukal.

Desítky Břeclavanů diskutovaly se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Hlavním tématem byl obchvat města a rekonstrukce mostu v Poštorné.
Bude to hrůza, obávají se Břeclavané opravy mostu. Denně po něm jezdí tisíce aut

Podle vinaře Tichého jde ale o dlouhodobý proces, který je teprve v plenkách. „Oproti první vlně diskuze o zavedení nenulové spotřební daně, které se potkala spíše s nevolí, jsme konečně o krok dál. Možná i díky argumentům, které vycházejí z podstatných podkladů. Vnímání lidí se zlepšuje. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby si všichni vyzkoušeli po dobu jednoho roku, co naše práce obnáší, do jednoho by s námi souhlasili,“ uzavřel vinař, jenž s rodinou u Dolních Dunajovic hospodaří na sedmi hektarech plochy.