Fotogalerie a video z loňského ročníku ZDE

S jakým úspěchem jste se letos setkali při pořádání slavností?
Přišlo zase trochu více návštěvníků než v loňském roce. A odcházeli daleko spokojenější. Zastavovali se u nás a děkovali za skvělou akci. Zveme už osvědčené vinaře, i když máme i nováčky. Jezdí k nám už i stálí návštěvníci, kteří mají svá oblíbená vinařství.

Čím si vysvětlujete, že máte každý rok více návštěvníků? Přece jen vinařských akcí pořád přibývá.
Je to už pátý ročník a termín máme vždy na přelomu července a srpna. Slavnosti se už nejspíše dostaly do povědomí lidí. Letos se o nás další dozvěděli i díky internetu a jiným médiím. Pomohl nám i Vinařský fond České republiky. Navíc Valtice letos vyhledává hodně turistů kvůli knížecí koruně rodů Salmů.

Kolik vinařů či vinařství letos ve Valticích vystavovalo?
Oslovili jsme dvanáct vinařství, ale nakonec kvůli nehodě jeden účastník nepřijel. Díky tomu, že se akce konala z pátku na sobotu, byli schopní i rychle doplňovat své zásoby.

Zvete jen vinaře z Lednicko–valtického areálu?
Na začátku jsme chtěli oslovit pouze vinařství z Lednicko–valtického areálu. Ale nebylo to tak jednoduché, spousta z nich do prvních dvou ročníků nechtěla jít. Čekali až na to, co z akce vznikne. Takže lidé mohli ochutnávat vzorky od vinařů z Kyjova, Němčiček, Pouzdřan či Kobylí. Původně jsme počítali i s vinařstvím z Čech, bohužel to nakonec odřekli, protože se jim slavnosti zdály málo zajímavé a prozatím malé.

Myslíte si, že pak ti, co vám odřekli účast, budou litovat, že se Valtických vinařských slavností neúčastnili? Přece jen už máte mezi milovníky vína jméno.
Někteří vinaři mají pocit, že do akce půjdou až v momentě, kdy to bude jako Valtické vinné trhy. Takže po nějakých padesáti letech tradice s účastí tisíců návštěvníků.

Už se vám hlásí na slavnosti i vinaři sami?
Ti, kteří se už jednou zúčastnili, chtějí většinou přijet znovu. Ale není to tak vždycky. Jiní jsou naopak za pozvání rádi.

Předpokládám, že nepřijeli ochutnávat jen lidé z České republiky.
Přijeli milovníci vína i z Rakouska, měli jsme dokonce také slovenské účastníky. V jízdárně se objevili i Angličané a Francouzi, kteří byli na návštěvě Valtic. Domácí skoro vůbec nechodí, je to jen mizivé procento. Slavnosti jsou už spíše o turistech.

I letos jste spojili slavnosti s představením folkloru?
Zahráli nám a zazpívali členové Národopisného souboru Pálava se svou cimbálovou muzikou. Přijely ale i další cimbálové muziky a dva mužácké sbory.

Měly Valtické vinařské slavnosti i svého vítěze mezi účastníky?
Vyhlásili jsme mezi návštěvníky soutěž o nejpříjemnější vinařství. A vyhrálo rodinné vinařství Buriánkovi z Hlohovce. Pro zájemce jsme navíc připravili ukázku sekání sektů, a ti, co si to zkusili, získali certifikát.