S blížícím se obdobím podávání přiznání daně z příjmu řeší řada lidí problém, jak formuláře vyplnit. Čím dál více daňových poplatníků využívá elektronického podání přiznání. Na internetu navíc řada stránek nabízí vyplnění formuláře s podrobným návodem a automatickou kalkulací daně. Nehrozí ale přitom zneužití osobních dat? Na to se ptá se čtenářka Břeclavského deníku. A není sama.

„Všimla jsem si, že na internetu je velké množství stránek, které vám pomůžou vypočítat daňové přiznání a prostřednictvím kterých můžete vyplnit formuláře. A pak si je vytisknout a odevzdat na finančním úřadu,“ napsala Alena Andělová z Břeclavi.

„Nejsem si však jistá, zda nemůže docházet k odcizení osobních údajů. Je s podivem, že lidi mají často problém s tím, že jim přijde reklamní dopis, ale zároveň na internetu vyplní kompletní informace o sobě včetně rodného čísla, adresy a celkové výše ročních příjmů,“ diví se.

Na Finančním úřadě v Břeclavi krčí rameny. „Co se týká ochrany dat, je to otázka spíše pro zřizovatele stránek, kteří tyto on–line formuláře nabízejí. Stát není schopný garantovat bezpečnost on–line formulářů na cizích webových stránkách,“ přiznal Ivo Bedřich z břeclavského finančního úřadu.

Z možné ztráty osobních údajů si těžkou hlavu nedělá například Tomáš Lorenz z Břeclavi. „Já všechno nejprve zadám na počítači, pak to vytisknu a dodám na finančák. Ale strach z toho nemám. Jsem spíš taková malá ryba, nevím, kdo by si na mně co vzal. Navíc používám všechny možné softwarové ochrany,“ prozradil Lorenz.

Lepší je oficiální web

Jistotu ochrany osobních dat mají daňoví poplatníci při vyplňování formuláře na internetových stránkách české daňové správy. „Pokud budou lidé komunikovat přes naše datové schránky, anebo budou daňová přiznání posílat elektronicky na naši adresu, tak žádné nebezpečí nehrozí. Všichni pracovníci našeho úřadu jsou zavázáni mlčenlivostí. Jedině by se někdo naboural do počítače,“ uklidnil zájemce o on–line přiznání ředitel Finančního úřadu v Břeclavi Milan Čech.

Stránky české daňové správy umožňují elektronicky vyplnit jakýkoliv formulář daňového přiznání včetně kontroly správnosti propočtu. Pak lidé vyplněné přiznání můžou poslat prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky na finanční úřad. Nebo si vyplněný formulář vytisknout a odevzdat jej osobně, případně zaslat poštou.

„Prostřednictvím jiných stránek ani není možné přiznání podat. Pokud si ale lidé vytisknou formulář, který má strukturu a tvar předepsaný ministerstvem financí, tak jej přijmeme,“ uvedl vedoucí oddělení registrace a evidence daní Ivo Bedřich.

Elektronických podání je však zatím poskrovnu. „Zatím to poplatníci a podnikatelé využívají jen sporadicky. My bychom byli rádi, kdyby to bylo četnější, protože nám to ulehčuje práci. Bohužel elektronických podání není tolik, kolik bychom si přáli,“ vysvětlil ředitel Čech.

Nízký počet elektronicky přijatých daňových přiznání potvrdil i vedoucí oddělení registrace a evidence daní. „Za loňský rok jsme přijali přes osm set elektronických podání. To činí jen dvě procenta z celkového počtu přijatých daňových přiznání,“ srovnával Bedřich.

PETR KLUSKA