Zákonem daná lhůta přitom vypršela už s koncem uplynulého týdne. Letos ale mají podnikatelé nově k dispozici ještě pětidenní beztrestní lhůtu, kdy mohou přiznání odevzdat, aniž by jim hrozila ze strany finančního úřadu nějaká sankce.

„Lidé stále chodí, ale není jich mnoho. Troufnu si říci, že opozdilců, kteří využijí takzvané beztrestnosti, bude skutečně jen minimum. Odhaduji, že tak osmadevadesát procent daňových přiznání bylo v Břeclavi odevzdáno včas,“ odmítl ředitel Finančního úřadu v Břeclavi Milan Čech názory, že by podnikatelé využili možnosti a nechali odevzdávání až na první dubnový týden.

Podle něj dělají dobře. „Všichni by to měli chápat tak, že je to sice ještě tento týden beztrestné, ale tím, že kdokoli přiznání přinese po termínu, přesto poruší daňový řád. Kdyby se takové provinění opakovalo, mohl by si vysloužit sankci, která by pak už nemusela být nejnižší možná. Je to myšleno jako skutečně výjimečná možnost, když někdo zapomene,“ vysvětlil Čech.

Jen do konce týdne

Kdo daňové přiznání nepodá do konce tohoto týdne, pokutě se nevyhne. Zaplatí minimálně pět set korun navíc. „Tato sankce, která visí ve vzduchu, určitě přispěla k tomu, že za poslední dva týdny se nám sešla nadpoloviční většina přiznání. Poslední větší vlny byly ve čtvrtek a v pátek. Fronty ale byly minimální, mysleli jsme, že to bude horší,“ přiznal ředitel břeclavského úřadu.

„Tady je klid, takže lidé této beztrestnosti příliš nevyužívají. Co se týče výběru, tak jsme na pětaosmdesáti procentech. Spousta lidí má ale odklady, budou podávat přiznání až prvního června,“ nechal se slyšet ředitel Finančního úřadu Mikulov Ivo Bartoš. Na mikulovském finančním úřadě se včera podle jeho slov žádná fronta nekonala. „Na pokladně jsem zaznamenal vyloženě pár výběrů. A co se týče přiznání, tak na podatelnu sem tam někdo přijde,“ dodal.

Počet přiznání k dani z příjmů v působnosti Finančního úřadu Břeclav se bude podle jeho ředitele letos pohybovat kolem 10 600. Drtivou většinu jich přinesli lidé na papíře, elektronických podání bylo i tentokrát minimum. „Je to zanedbatelné množství, ani ne procento. Mírný nárůst bude, ale skutečně jen minimální. Zatím toho veřejnost příliš nevyužívá,“ všiml si Čech.

Elektronického podání daňového přiznání využívá rok od roku více lidí i v Mikulově. Stejně jako v Břeclavi je to přesto v porovnání s klasickým podáním zanedbatelné množství. „Lidé využívají tiskopisy tím způsobem, že si je na počítači vyplní a pak vytisknou a pošlou,“ popsal šéf Finančního úřadu Mikulov.

„Všechno jde dopředu, takže se tomuto způsobu podání přiznání asi v budoucnu nevyhneme nikdo,“ přidal svůj názor podnikatel Josef Ševčík. Jak se svěřil, pro své daňové přiznání si letos zařídil odklad na červen.

MICHAL ŠUPÁLEK
JIŘÍ ŠEVČÍK