Obě strany jej utužují nejen vzájemným učením se tradic, ale především návštěvami. Na tu poslední se Mikulovští vypravili do Dánska, kde v červenci strávili rovnou šest dní.

„Dánové chtěli, abychom lidem v jejich městě ukázali něco typického. Domluvili jsme se, že půjdeme průvodem k tamnímu starostovi. Jelikož ale pršelo, tuto slavnostní část jsme vynechali, a nakonec jsme jen zatančili pro starostu a jeho pozvané hosty,“ vypráví zakladatel Mikulovské krojované chasy Vítězslav Vaňkát.

Nejvíce Dány podle jeho slov zaujalo oblékání do dívčího kroje. „Byl to pro ně zážitek. Obdivovali, jak se jednotlivé spodničky skládají na sebe,“ usmíval se Vaňkát, který vycestoval autobusem do Dánska spolu s asi sedmatřiceti svými kolegy.

První kontakt však s dánským souborem navázala chasa v Mikulově. „Tehdy byli ubytovaní v hotelu Zámeček a my jsme jim tam ukazovali něco z našeho folkloru. Slovo dalo slovo a hned jsme se dohodli,“ vzpomíná Vaňkát s tím, že příští rok nejspíše folkloristé z města Greena přijedou do Mikulova znovu.

„Chtěli bychom uspořádat společné vystoupení. Tradiční tance už jsme se navzájem učili v Dánsku na seznamovacím večírku. Musím ale říct, že nám ten jejich folklor připadá trošku jednotvárný a jednoduchý. Hlavně hudba je hodně stejná. Ta naše je pestřejší. Máme přece jen valčík, polku nebo i vrtěnou,“ srovnal Vaňkát.