Důvodem jsou nečekaně dobrá čísla za letošní první čtvrtletí. „Hospodářský výsledek jsme oproti plánu překročili o více než padesát milionů korun. V tržbách jsme byli ve srovnání se stejným obdobím minulého roku lepší dokonce o 175 milionů korun, tedy o pětatřicet procent," uvedl auditor Gumotexu Vladimír Chmela. Na úspěšném období se podle něj podepsaly zejména zvýšené objednávky nafukovacích matrací.

Mimořádnou prémii vyplatí firma zaměstnancům 
v květnové výplatě, tedy na počátku června. „Představenstvo věří, že umožní zaměstnancům strávit příjemně čas letních dovolených," vyjádřil se Chmela.

Podle Dušana Sádlíka nebývalo pravidlem, že by pracovníci Gumotexu dostávali před prázdninami podobné mimořádné odměny. „Přišlo nám to hromadně emailem před deseti dny. Kolik to bude přesně na osobu, netušíme, ale odhadujeme, že by to mohly být tak tři tisíce korun. Uvidíme v červnu na výplatní pásce. Rozhodně to ale potěší," neskrýval radost zaměstnanec Gumotexu.

Postaví novou halu

V další břeclavské firmě Alca plast, která se rovněž daří, se vydávají jiným směrem. „Příspěvek zaměstnancům dáváme standardně dvakrát do roka – na Vánoce a na dovolenou. Už jsme ho i upravovali směrem nahoru. Teď chceme vytvořit desítky nových míst a vylepšit našim lidem pracovní podmínky 
a prostředí," sdělila ředitelka společnosti Radka Prokopová. Břeclavský výrobce sanitární techniky chce totiž stavět novou výrobní halu.

Také mikulovská firma Gebauer a Griller Kabeltechnik vyplácí „dovolenkový" příspěvek svým pracovníkům každoročně. I v tomto případě se tak zlepšené ekonomické výsledky odrazily jinde. „Už od ledna dostali všichni zaměstnanci přidáno," informovala Magdalena Dvořáková z personálního oddělení mikulovské firmy. Konkrétnější být ale nechtěla.

Společnost, která se zaměřuje na kabely pro automobilový a výtahový průmysl, také stále hledá až osmdesát nových zaměstnanců.

Ekonomické oživení potvrzují i čísla z břeclavské pobočky úřadu práce. V dubnu našlo v okrese uplatnění 817 žadatelů o práci. Míra nezaměstnanosti v regionu se díky tomu snížila z březnových 7,4 procenta na 6,3. To znamená úbytek lidí bez práce 
o více než jedno procento.