Ivana Pokorná z Hustopečí je zastánkyní netradičních narozeninových dárků. Proto pomohla své dceři s výběrem a také zaplacením dárku pro kamarádku. Do internetového vyhledávače zadala heslo „dárky“ a za několik sekund se jí na obrazovce ukázaly desítky adres s hledaným heslem. Mezi nimi se vyjímala i hustopečská firma, která zájemcům na Břeclavsku nabízí jako jediná netradiční zážitky.

„Dcera dala své kamarádce k osmnáctinám zorbing (kutálení se v nafouknuté průhledné plastové kouli ze svahu dolů – pozn. aut.) v Luhačovicích. Bylo to naprosto skvělé. Když jsem viděla, jak vyšly nadšené a rozesmáté, řekla jsem si, že každé své kamarádce, která bude slavit kulatiny, zaplatím zorbing. Všechny už mají kytek a hrníčků plné poličky, chce to něco netradičního,“ myslí si Pokorná. Ona sama už má zamluvený let balónem.

I když první podobné agentury začaly v České republice fungovat už v roce 2004, ta hustopečská vyšla na trh až před půldruhým rokem. I tak nyní slaví úspěchy. „Lidé si postupně začínají na podobnou formu dárků zvykat a jsou ochotní za ně zaplatit, přestože oproti něčemu materiálnímu jsou ceny poněkud vyšší,“ snažil se přiblížit jednatel agentury Roman Nerud.

Firma nabízí zákazníkům okolo sto padesáti zážitků. „Lidé si mohou vybrat, jestli chtějí letět balónem, projet se v luxusním autě, nechat si udělat orientální masáž, prožít víkend na zámku nebo se něco naučit či vyzkoušet,“ popsal nabídku firmy.

Největším hitem je podle něj zorbing. „Je to hlavně velký adrenalin. Zorbing je u nás druhým nelevnějším zážitkem. Stojí něco přes tisíc korun,“ poznamenal Nerud. Z aut zase letí jízda terénním Hummerem. Zato víkendová jízda přepychovým Bentley s nocí v pětihvězdičkovém hotelu vyjde dárce asi na sedmdesát tisíc korun.

Kromě lidí, kteří chtějí své blízké obdarovat třeba u příležitosti svatby, narozenin nebo na Vánoce, si netradiční dárky stále častěji objednávají také firmy. Na Břeclavsku se ale většinou stále drží osvědčených dárkových košů a firemních produktů. Také břeclavské Tesco obdarovává své zaměstnance postaru. „Zaměstnancům dáváme na Vánoce tradiční dárkové balíčky,“ potvrdila mluvčí Tesca Eva Karasová.