„Mikulov jsem si vybral proto, že se tam mně i mojí rodině velmi libí,” vysvětlil Koller důvod svého stěhování na jižní Moravu. Rocker, který má se s manželkou Sylvou dvě děti, je okouzlen tamní architekturou. „Myslím si, že se v Mikulově cítí dobře. Pravděpodobně ho zaujala tamní architektura a prostředí, jako snad každého. Jinak si nedokáži vysvětlil, proč by tam kupoval dům,” odhadovala Kollerova manažerka Katka Dědková.

Koller si vybral atypický dům na ulici 1. května. Je situován mezi dva větší rodinné domky, přičemž jeho roh zasahuje přímo do chodníku. „Je to sice celebrita, ale já to tak neberu. Soused jako soused,” mávl ledabile rukou Jaroslav Plocek, jenž bydlí od Kollerova nového příbytku sotva pár metrů.

Leckoho ale dům, jenž se stal objektem hudebníkova zájmu, velmi překvapil. „Je velmi malý. Pokud vím, je tam jen jedna větší místnost a sklepní prostory. Jestli tam chce mít jen sadu bicích, nevidím v tom problém,” dodal Kollerův soused Plocek.

Všeobecně se tak očekává, že charismatický rocker sáhne co nevidět k rozsáhlé rekonstrukci. „Myslím si, že ten dům sbourá. Je totiž ve velmi špatném stavu. Očekávám, že si postaví něco nového,” domníval se muž bydlící opodál, který chtěl zůstat v anonymitě.

O tom, že má možná pravdu, svědčí i fakt, že Kollera je prozatím v Mikulově a okolí vidět jen sporadicky. Fanoušci si však nemusejí zoufat. Už v říjnu se totiž v rámci festivalu Rock On Ice představí na zimním stadionu v nedalekéBřeclavi.

 

 

Jižní Morava láká celebrity. Chtějí tady žít

Kraj vína a slunce si k bydlení vybral i herec Josef Somr, rocker David Koller nebo bývalý mediální magnát Vladimír Železný.


Potkat v samoobsluze populárního zpěváka nebo si připít ve venkovské hospodě s věhlasným hercem není pro spoustu Jihomoravanů nijak speciální zážitek. Celá řada známých osobností spojila svůj život s jižní Moravou.

V jejich čele stojí jihomoravský patriot Bolek Polívka se svou farmou v Olšanech na Vyškovsku, v regionu ale žijí i jiné, neméně známé celebrity.

Ve Vracově na Hodonínsku například tráví pravidelně letní prázdniny herec Josef Somr. Vracov je jeho rodná obec a vždy se prý k ní hrdě hlásil.

Nedaleko Blanska se zase usadil jazzový zpěvák Laďa Kerndl, který v Žernovníku zvelebil starý statek. „Když jsem se vracel ze zájezdů, neměl jsem se kam uchýlit. Proto jsem si vydělal peníze a koupil tady statek,“ vzpomíná. S kamarády tam mohl začít pořádat mejdany. „Však tam jezdila i dívenka, kterou jsem si nakonec vzal,“ směje se Kerndl, který podle svých slov našel zalíbení i v krásné krajině, čerstvém vzduchu a upřímných lidech.
Soused, pořadatel

Nejnovějším přírůstkem do rodiny celebrit, které si oblíbily jižní Moravu, je zpěvák a bývalý frontman skupiny Lucie David Koller. Šestačtyřicetiletý rocker koupil starší dům v Mikulově a chystá se tam usadit natrvalo.

„Líbí se tady mně i mojí rodině,“ jednoduše vysvětlil Koller důvod svého stěhování na jih Moravy. Navíc ho prý okouzlila tamní architektura.

Krásy starobylého Mikulova zlákaly už před časem také někdejšího mediálního magnáta a nyní europoslance Vladimíra Železného. Ve městě vlastní kromě hotelu Tanzberg také Dům spisovatelů.

„Osoba Vladimíra Železného však podle mě pro město nijak zajímavá není. Z jednání o tom, jak by mohl být městu nápomocen, nikdy nic konkrétního nevzešlo,“ říká na adresu dvaašedesátiletého politika a milovníka vín starosta Rostislav Koštial.

Větší radost mají ze své známé osobnosti v Šatově na Znojemsku. Bývalý herec a moderátor Jan Vala tam totiž pravidelně spolupořádá cyklistickou soutěž Vinařská 50 – Znovín Cup a již deset let tam má svůj vinný sklep.

O jednu celebritu v sousedství naopak přišli lidé z Bohuslavic u Kyjova na Hodonínsku. Písničkář Jan Nedvěd tam dlouho jezdil na svoji chalupu.

„Někdo mu ji ale vykradl, přespal v posteli a Nedvěd řekl, že už by tam spát nemohl. Tak ji prodal,“ vysvětluje místní folklorista Jiří Petrů.

Martin Vrbas