„Sociální karta bude fungovat jako klasická platební karta. Bude k ní založený účet u České spořitelny, na nějž budou příspěvky docházet. Navíc se ještě bude využívat jako průkaz pro osoby zdravotně postižené," vysvětluje ředitel břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomír Marko.

Lidé pobírající některou z dávek budou mít poté několik možností, jak se ke svým penězům dostat. Mohou je vybrat z sKarty u bankomatu nebo zaplatit sKartou přímo v obchodě. Pokud má však klient založený vlastní účet, třeba i u jiné banky, má možnost nechat si příspěvky automaticky posílat na něj. Je k tomu však nutné vyřídit si trvalý příkaz. To je možné buď v bance, nebo přímo na některé z poboček úřadu práce.

Výběr dávek na složenku téměř vymizí. Bude možný jen ve výjimečných případech a navíc bude tato služba zpoplatněná. „Je to taková z nouze ctnost. Výběr dávek na složenku bude možný, jen když se k penězům člověk opravdu nebude moct dostat jiným způsobem," potvrzuje ředitel.sKarta - takto bude vypadat

Výjimkou je vyplácení mimořádné sociální pomoci. Peníze jsou v tomto případě potřeba okamžitě, proto se tedy budou vydávat i na přepážkách úřadů práce.

Se sociální kartou nebude možné platit na internetu, ani z ní vybírat peníze přímo u bankovní přepážky. Platit bude navíc pouze v České republice. Mělo by se tak zabránit zneužívání dávek.

Změny se začnou zavádět do praxe už v polovině července. Náběh ale bude pozvolný. „Za pár dní budeme kontaktovat prvních dvě stě až tři sta klientů. Většinou ty, kteří pobírají jen jeden typ dávky. Půjdeme tak od jednodušších případů k těm složitějším," odhaluje plány Marko.

Většina klientů by podle něj o sKartě měla vědět do konce roku. Lidem přijde dopis s tím, že se mají dostavit na úřad práce. Tam je úředníci seznámí se sociální kartou a sepíší s nimi žádost o její vydání. Karty bude bezplatně vyrábět Česká spořitelna. Po vyhotovení si ji klienti opět na úřadu práce vyzvednou.

Počítá se však i s možnými obtížemi. „Například handicapovaní lidé nemají možnost dostat se k nám na pracoviště. Proto budeme spolupracovat se sociálními pracovníky, abychom včas o těchto klientech věděli a aby se měli čas na změny připravit. Mohou si třeba zvolit zástupce, kterému dají plnou moc. Budeme se snažit o to, aby s tím handicapovaní lidé měli co nejméně práce," slibuje ředitel.

Komplikace přinesou změny zejména lidem, kteří s platební kartou nikdy nepracovali. Problémy podle Marka nastanou také na vesnicích či samotách, kde bankomaty nejsou a bezhotovostně se nedá zaplatit ani v obchodech. „Myslím, že se budeme potýkat s tím, že lidé budou karty odmítat. Je to ale otázka trpělivosti a zvolení správné cesty," doufá ředitel.

Pokud si klient ani po opakovaném upozornění kartu nevyzvedne, vyplácení dávek mu úředníci pozastaví.

Platnost karty bude čtyři roky. Jejím hlavním cílem je zjednodušení administrativy a také úspora peněz. Podle Marka by se tak mělo v republice ušetřit až dvě stě padesát milionů korun ročně.

Změny ve vyplácení se netýkají důchodů a nemocenské. Prozatím se nemění ani způsob získání příspěvku pro nezaměstnané. „Kdy se do systému připojí i podpora v nezaměstnanosti, je ale jen otázkou týdnů. Čeká se pouze na úpravu zákona," upozorňuje už nyní Marko.

JANA LANGOVÁ