Všichni čtyři poslanci přijeli debatovat s břeclavskými seniory o reformách veřejných financí a zdravotnictví. Kdo zastupuje vládní většinu a kdo opozici, bojovně naladění důchodci příliš nerozlišovali.

„Mluvíte o souvislosti výše důchodů s průměrnou mzdou. Na Břeclavsku ji má ale málokdo, stejně jako průměrný důchod,“ rozohnila se hned na začátku předsedkyně břeclavského Svazu důchodců Jiřina Lhotská. „Většina seniorů musí brát léky, které by si podle nové reformy měli platit. Kde na to mají brát?“ pokračovala.

Slova se chopil rakvický Pavel Suchánek hájící reformní linii vlády. „Jsou léky, na které se doplácet nemusí. Lékaři vám je mohou napsat,“ řekl.
Bělovlasá stařenka se ale s jeho vyjádřením nespokojila a namítla: „Beru léky snad na všechno, ale ty, na které se nedoplácí, mít nemohu. Co mám dělat já?“ Na to už jí poslanec odpovědět nedokázal.
„Zajímalo by mě, jestli víte, co je to léková turistika. V Břeclavi za lék zaplatím tři stovky. Když vyrazím do Brna, mám ho za padesát korun. A má to být ještě horší,“ ozvala se znovu Lhotská.

Odpovědi se tentokrát ujal Zdeněk Škromach. „Určí se hranice, kterou když senior překročí, bude mít zdravotní péči bezplatnou včetně léků,“ zastal se překvapivě reformy.
Debata v dělnickém domě trvala dobré dvě hodiny. Poslanci se při odpovědích několikrát pořádně zapotili.