Besedu za zavřenými dveřmi svolal na včerejší dopoledne senátor Jan Hajda (na snímku vpravo). Na pořadu jednání byl rybník Nesyt a jeho letnění. Rybníkáři s ochranáři přírody společnou řeč podle očekávání opět nenašli.

„V něčem se chápeme, v něčem ne,“ shrnul po včerejší diskusi Ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava

Jiří Matuška (na snímku vlevo).
Obchodní náměstek Rybníkářství Pohořelice Roman Osička už tak diplomaticky nemluvil. „Ochranáři nechtějí chlapsky přiznat, že s letněním šlápli vedle,“ nechal se slyšet zástupce firmy, která rybník obhospodařuje.

Agentuře ochrany přírody a krajiny už Osička poslal oznámení o tom, že v rybnících pod Nesytem uhynulo množství ryb. „Škody ještě nemáme vyčíslené, ale jisté je, že náhrady budeme požadovat,“ řekl Osička.
Matuška se uplatňování škod nebrání. „Vyzvali jsme rybníkáře, ať si je vyčíslí,“ poznamenal. Podle ochranářů částečné vypuštění rybníka, které se má opakovat každé čtyři roky, splnilo účel – významně se zvýšil počet hnízdících ptátů i druhová pestrost.

„Pořád nechápu, jak si někdo může myslet, že rybník je od slova pták,“ neodpustil si poznámku na účet ochranářů Osička.
Jediným jasným závěrem schůzky u senátora bylo stanovení termínu napuštění rybníka na prvního října. „Do té doby musíme posekat zeleň, která zarostla dno,“ uvedl Matuška. Část biomasy už ochranáři zlikvidovali.
Druhá strana teď ovšem tvrdí, že sekání je jen zbytečné vyhazování peněz. „Jsou to přitom peníze daňových poplatníků,“ rozhořčoval se Osička. Ochranáři podle něj neodborně nastavili kótu letnění. „Kdyby ji konzultovali s odborníky, dno zarůst vůbec nemuselo a ušetřilo by se hodně peněz,“ míní.

Matuška se ale brání. „Kótu, neboli výšku hladiny, jsme stanovili s nejlepším úmyslem chránit mokřadní ptáky a vzácné druhy rostlin, kteří vyžadují obnažené dno,“ namítl.
Přiznal ovšem, že se nahromadily nepříznivé okolnosti, takže hladina spadla až do úplného vypuštění. „Bylo to mimo jiné mimořádné sucho, ale také nevhodná manipulace s výpustí ze strany rybníkářů nebo to, že ho osmadvacátého července vylovili,“ uvedl Matuška. Pro příští letnění ochranáři uvažují kótu navýšit o čtyřicet centimetrů…

Více v Břeclavském Deníku ve čtvrtek 30. srpna