S kolegy hodnotili vzorky bílých odrůd Müller Thurgau i Pálava a potom sladká vína nad pětačtyřicet gramů zbytkového cukru. „U Pálavy jsme našli několik harmonických vyzrálých vín, které získaly přes devadesát bodů ve stobodové stupnici. Kategorie nad pětačtyřicet gramů zbytkového cukru je složitá. Degustátor musí být zkušený a mít nadhled. Sladká vína svou plností a extraktem dominují nad suchým vínem, degustátor to musí vést v patrnosti a být obezřetný. Nemůže se nechat zmást jen cukrem," přibližuje Krška.

Na Bílou sobotu se do Mikulova na Břeclavsku sjely stovky lidí. Velikonoce tam oslavili u sklenky vína na jarmarku.
Víno, jídlo, zpěv! Mikulov rozzářil pestrý velikonoční jarmark, podívejte se

Josef Valihrach starší s dalšími kolegy degustátory má ve středu za úkol ohodnotit přihlášené sekty. „Když to porovnám s jinými ročníky, kvalita je velká. Byly možná dva vzorky, které se vymykaly, ale ani ty nešly pod osmdesát bodů. Jsem spokojený. Hodnotili jsme i červená vína, starší ročníky. Ale sekt je taková třešnička na dortu," usmívá se zkušený hodnotitel.

V letošním ročníku prestižní soutěže, které se přezdívá vinařský Wimbledon, dominují vína z České republiky. Celkem je jich 581, pětasedmdesát pak z Rakouska a jednašedesát ze Slovenska. „Ale zastoupena jsou i vína z Itálie, Španělska, Nového Zélandu, Chile, Austrálie nebo Argentiny či Jihoafrické republiky. Soutěži a následné výstavě to dodává další rozměr a jedinečnou možnost srovnání a rozšíření obzorů," zmiňuje za pořadatele David Šťastný.

První dubnovou sobotu putovali ve Velkých Bílovicích milovníci vína Ze sklepa do sklepa.
VIDEO: V Bílovicích šli za vínem Ze sklepa do sklepa. Najděte se na fotkách

Hodnocení potrvá ve vinařském Centru Excelence do pátku. Mezi hlavní ocenění, o které se budou přihlášené vzorky ucházet, patří šampion v kategorii bílých vín, šampion v kategorii červených vín a šampion za nejvýše ohodnocené zahraniční víno.

Letošní ročník Valtických vinných trhů se uskuteční 5. a 6. května v prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny valtického zámku. Na akci pravidelně přijíždí téměř šest tisíc návštěvníků.